Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ukraińcy uszkodzili Su-57?

Konflikty zbrojne, Lotnictwo wojskowe, Bezzałogowce, 09 czerwca 2024

Główny Zarząd Wywiadu (GUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował o uszkodzeniu na lotnisku w Achtubińsku w obwodzie astrachańskim w FR co najmniej jednego rosyjskiego myśliwca wielozadaniowego nowej generacji Su-57 (Su-57 i S-70 w Achtubińsku, 2021-06-23). Miało do tego dojść wczoraj, 8 czerwca. Na dowód Ukraińcy opublikowali zdjęcia satelitarne rosyjskiej bazy z 7 i 8 czerwca. Na pierwszym z nich można zobaczyć nieuszkodzony Su-57, a na drugim widoczne są kratery powybuchowe i ślady ognia w pobliżu samolotu.

Baza w Achtubińsku jest odległa o blisko 600 km od linii frontu. Ukraińcy zaatakowali ją kilkoma bojowymi bsl dalekiego zasięgu. Rankiem 8 czerwca rosyjskie MO ogłosiło, że zniszczyło 3 takie obiekty, nie informując o tym, że któryś z pozostałych trafił w obiekty w bazie.

Zdjęcia satelitarne z 7 i 8 czerwca 2024 opublikowane przez GUR MO Ukrainy, które mają potwierdzać sukces ataku ukraińskich bbsl na rosyjski myśliwiec wielozadaniowy nowej generacji Su-57. Ich jakość nie pozwala jednak na jednoznaczną ocenę skutków operacji. Póki co, w Internecie pojawiają się skrajne różne opinie na ten temat

To, że ukraińskie bbsl uszkodziły Su-57 potwierdził rosyjski portal Fighterbomber. Według niego przez obronę powietrzną bazy przedarły się aż 3 bezzałogowce. Żaden z nich miał nie trafić bezpośrednio w cel, ale odłamki spowodowały na tyle duże uszkodzenia, że myśliwiec może nie nadawać się do naprawy. Byłaby to pierwsza utrata Su-57 w warunkach bojowych w krótkiej historii samolotów tego typu (4 seryjne Su-57 do końca roku, 2021-11-15, Seryjny Su-57 w jednostce bojowej, 2021-01-23).

Z kolei kanał War on Fake twierdzi, że baza w Achtubińsku została zaatakowana przez 3 ukraińskie bbsl, ale żaden z nich nie doleciał w całości do celu. Odłamki jednego z nich, trafionego już nad bazą, miały spaść w pobliżu miejsca postoju jednego z Su-57. To właśnie ich ślady są widoczne na zdjęciach satelitarnych. Według portalu, nikt w bazie nie został ranny, nie został też istotnie uszkodzony żaden z samolotów. Mieli to potwierdzić mechanicy oceniający skutki ukraińskiego ataku.

Innego zdania są przedstawiciele GUR. Wczoraj po południu poinformowali oni, że w wyniku ataku zostały uszkodzone aż 2 Su-57. Są też ofiary – zabici i ranni – wśród personelu bazy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.