Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Leo 2A8NOR będą montowane w Norwegii

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 12 czerwca 2024

KNDS Deutschland (dawniej KMW) i norweskie przedsiębiorstwo RITEK wczoraj, 11 czerwca 2024, podpisały porozumienie w sprawie ustanowienia w Norwegii potencjału do montażu czołgów Leopard 2A8NOR. W zakładach w Levanger w Norwegii ma zostać zmontowanych 37 z 54 czołgów zamówionych przez Oslo w lutym ub. r.

W RITEK montowane mogą być nie tylko czołgi dla Norwegii, lecz również na eksport / Zdjęcie: Forsvaret

Na podstawie porozumienia RITEK oficjalnie stanie się podwykonawcą KNDS Deutschland. W szerszej perspektywie powinno ono stanowić także krok w kierunku zwiększania możliwości produkcji czołgów w NATO i Europie. Przedsiębiorstwo jako położone w centrum regionu nordyckiego ma mieć też dostęp do wyspecjalizowanej siły roboczej, która jest potrzebna do rozwoju w najbliższych latach.

– Planem dla RITEK jest nie tylko montaż norweskich Leopardów, lecz także stanie się nordyckim hubem obsługi technicznej, napraw i modernizacji nordyckiej floty Leopardów. Linia produkcyjna zostanie utrzymana po zakończeniu montażu czołgów dla Norwegii, co pozwoli kontynuować produkcję na potrzeby eksportu do innych państw. Ma to pozytywny wpływ na lokalny rozwój i gotowość Norwegii – powiedział minister obrony Norwegii Bjørn Arild Gram.

Norwegia zamówiła 54 nowe Leopardy 2A8NOR z opcją na kolejnych 18 wozów. Opcja najpewniej nie zostanie wykorzystana. Wartość umowy wyniosła 19,7 mld NOK a dostawy mają nastąpić w latach 2026-2028. Niemiecki czołg został wybrany po rywalizacji z południowokoreańskim K2 (Norwegia stawia na nowsze Leopardy 2A8, 2023-06-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.