Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zacieśnienie współpracy ICEYE z Ukrainą

Astronautyka, Nowe technologie, 08 lipca 2024

Spółka ICEYE podpisała z Ministerstwem Obrony Ukrainy porozumienie o współpracy w celu zacieśnienia wspólnych działań w zakresie teledetekcji powierzchni Ziemi w interesie bezpieczeństwa i obronności Ukrainy. W ramach porozumienia ICEYE gwarantuje, że zobrazowania satelitarne pozyskiwane w odniesieniu do terytorium Ukrainy są wykorzystywane w celu zapewnienia bezpieczeństwa i obrony Ukrainy w warunkach agresji zbrojnej i w żadnych okolicznościach nie są udostępniane wrogim krajom lub podmiotom.

 / Ilustracja: ICEYE

Porozumienie definiuje również zasady partnerstwa między ICEYE i Ministerstwem Obrony Ukrainy ukierunkowanego na dalsze wzmacnianie ukraińskich zdolności obronnych w domenie kosmicznej oraz dostarczenie kompetencji w zakresie radarów SAR celem wspierania działań obronnych. Porozumienie skupia się na rozwoju technologii teledetekcyjnych, usprawnieniu wykorzystywania danych na potrzeby bezpieczeństwa państwa oraz wspieraniu integracji Ukrainy w obrębie światowej gospodarki kosmicznej.

W sierpniu 2022 ICEYE ogłosiła podpisanie umowy z Fundacją Charytatywną Serhija Prytuły, mającej na celu zapewnienie rządowi Ukrainy zdolności w zakresie pozyskiwania zobrazowań satelitarnych SAR dostarczanych przez ICEYE. W ramach umowy, jeden z satelitów ICEYE został oddany do dyspozycji ukraińskiego rządu do użytkowania w regionie. Dodatkowo, ICEYE zapewnia dostęp do swojej konstelacji satelitów SAR, co pozwala Siłom Zbrojnym Ukrainy na otrzymywanie satelitarnego zobrazowania radarowego krytycznych operacyjnie lokalizacji z dużą częstotliwością rewizyty.

Współpraca z ICEYE i podpisanie tego porozumienia usprawni pracę naszego wywiadu. Jestem wdzięczna za zaangażowanie spółki na rzecz wartości i narodu ukraińskiego. Popieram dążenie do ograniczenia zbierania zobrazowań satelitarnych nad terytorium Ukrainy. Musimy chronić nasz kraj na lądzie, w powietrzu, na morzu i w kosmosie – powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Kateryna Czernohorenko.

ICEYE jako właściciel i operator największej na świecie konstelacji satelitów obserwacji Ziemi opartej o radary z syntetyczną aperturą, dostarcza sprawdzonych rozwiązań i danych w tym obszarze. Zawsze większa część ziemskiej powierzchni jest zakryta warstwą chmur lub spowita w ciemności. W przeciwieństwie do tradycyjnych satelitów obserwacji Ziemi, małe satelity ICEYE zbierające zobrazowania radarowe są w stanie tworzyć wysokiej rozdzielczości obrazy ziemskiej powierzchni niezależnie od warunków – zarówno w dzień, jak i w nocy oraz przy dużym zachmurzeniu. Innymi słowy, są one w stanie zbierać obrazy i dane w dowolnym miejscu na Ziemi wielokrotnie w ciągu dnia, zapewniając nieodzowną w krytycznych procesach decyzyjnych niezawodność działania ( Iceye rozbudowuje konstelację satelitów, 2019-09-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.