Ministerstwo obrony Czech poinformowało o zaangażowaniu lokalnego przemysłu w program bojowych wozów piechoty CV90. Do tej pory główny wykonawca czeskiego zamówienia na te pojazdy – BAE Systems Hägglunds – podpisało umowy z ponad 20 czeskimi podwykonawcami, a dołączenie kolejnych jest w toku rozmów.
Najważniejszymi przedsiębiorstwami biorącymi udział w przedsięwzięciu jest państwowa VOP CZ i spółki wchodzące w skład Excalibur Army – Ray Service, Meopta i VR Group. BAE Systems nawiązało z nimi relacje jeszcze przed finalnym podpisaniem kontraktu z czeskim resortem obrony. Jak podają Czesi, Meopta zaangażowana została w produkcję systemów celowniczych UTAAS dla wszystkich programów CV90 na świecie.
Innymi ważnymi podmiotami są ACE-Tech, LaserCentrum CZ, URC Systems, Agados, Pramacom-HT, Drahoš, Delinfo, ZAKO Turčín. Obszarem prac tych producentów będą prace metalurgiczne, łączność i wymiana informacji. Z kolei najnowszymi podwykonawcami BAE Systems zostały MPI, EVPÚ Defence, VMV, MS ProTech, OPTOKON, SVOS i CHARVÁT Group.
Szeroki udział krajowego przemysłu jest obszarem stałego zainteresowania i starań MO Czech. Zgodnie z założeniami, ma to przynieść istotne korzyści gospodarcze, jak również dostęp do najnowszych technologii i transfer know-how produkcji wojskowej.
Program CV90 dla Czech notuje postępy. W ostatnich tygodniach zbudowana została prototypowa wieża. Precyzowana jest jej ostateczna konfiguracja zgodnie z czeskimi wymaganiami. Wieżę sprawdzono już podczas strzelań testowych. Rozpoczęła się też produkcja pierwszych elementów podwozi, dla których zakupiono stal.
Warto przypomnieć, że Praga zamówiła dla Pozemní síly (wojsk lądowych) 246 pojazdów rodziny CV90 w maju 2023. Pojazdy mają występować w 7 wersjach, a najliczniejsze będą bwp. Udział lokalnego przemysłu deklarowany jest na 40% netto, angażując 30 lokalnych przedsiębiorstw. Dostawy pojazdów mają się rozpocząć w 2026, by pierwszy batalion zmechanizowany przezbroić do 2027 (Szczegóły nt. czeskich CV90, 2023-06-10).