Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szkolenie Aviation Detachment 24-4

Lotnictwo wojskowe, 30 września 2024

Od 8 do 20 września w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu odbywało się polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze Aviation Detachment 24-4.

Głównymi celami Aviation Detachment 24-4 było doskonalenie umiejętności wykonywania operacji w spornym środowisku, w warunkach zakłócania przez przeciwnika nawigacji opartej na systemie GPS i przeprowadzania różnego rodzaju zrzutów, a także podnoszenie interoperacyjności wojsk polskich i amerykańskich / Zdjęcia: Grzegorz Czerniak – 3. SLTr.

Wzięło w nim udział 80 żołnierzy z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego i dwa polskie samoloty C-130E Hercules oraz 150 Amerykanów i trzy samoloty C-130J-30 Hercules z 37th Airlift Squadron z 86th Airlift Wing stacjonującego w Ramstein Air Base w Niemczech.

W ćwiczenia byli też zaangażowani amerykańscy żołnierze z 435th Air Ground Operations Wing, 52nd Operations Group Detachment 1 i żołnierze U.S. Army wspomagający rotację Aviation Detachment.

Podczas szkolenia główny nacisk położono na wspólne planowanie i realizowanie lotów taktycznych w polskiej przestrzeni powietrznej, również w warunkach nocnych, lotów w mieszanych formacjach z zagranicznymi statkami powietrznymi i wymianę doświadczeń w kontekście planowania połączonych operacji lotniczych.

Szkolenie obejmowało doskonalenie współpracy żołnierzy polskich i amerykańskich w zakresie prowadzenia operacji w środowiskach spornych i desantowana żołnierzy oraz prowadzania zrzutów z powietrza z wykorzystaniem ładunków różniących się pod względem wielkości, funkcji i kraju pochodzenia.

Trenowano m.in. zrzuty ładunków metodą Low-Cost Low-Altitude (LCLA) z wykorzystaniem taktycznego systemu przesyłu danych Link-16, umożliwiającego komunikację w czasie rzeczywistym między USA a sojusznikami i masowe zrzuty ładunków CDS. Zrzuty LCLA są opłacalną metodą dostarczania siłom mobilnym niewielkich ilości zaopatrzenia, natomiast masowe zrzuty ładunków CDS wykorzystywane są do uzupełniania zapasów żywności, wody, środków medycznych, amunicji i innych niezbędnych rzeczy dla wojsk prowadzących na lądzie operacje na dużą skalę.

Żołnierze 435th Air Ground Operations Wing wspierali polskich żołnierzy wojsk powietrznodesantowych tworząc i obsługując strefy lądowania dla samolotów oraz strefy zrzutu spadochroniarzy i ładunków.

Piloci ćwiczyli wykonywanie lotów w warunkach zakłócania przez przeciwnika nawigacji opartej na systemie GPS, a loadmasterzy trenowali prowadzenie załadunku i wyładunku samolotów w warunkach słabej widoczności.

Na zakończenie Aviation Detachment 24-4 w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu zorganizowano tradycyjne zawody, podczas których załogi polskich i amerykańskich Herculesów rywalizowały w konkurencjach na celność zrzutu ładunku i na celność lądowania. Pierwsze i drugie miejsce zajęły w nich załogi polskie, a trzecie amerykańska.

Dwustronne polsko-amerykańskie szkolenia Aviation Detachment mają na celu zwiększenie interoperacyjności sojuszniczej i bezpieczeństwa regionalnego oraz utrzymanie wysokiego poziomu gotowości bojowej.

Wrześniowa rotacja Aviation Detachment 24-4 była jednym z czterech ćwiczeń, które co roku odbywają się na podstawie zawartego w 2011 polsko-amerykańskiego porozumienia o współpracy obronnej między oboma państwami, angażując lotnicze jednostki z USA i Polski, wyposażone zarówno w transportowce, jak i w wielozadaniowe odrzutowce bojowe.

Załogi amerykańskich Herculesów odwiedzają Powidz w ramach Aviation Detachment regularnie od lutego 2013, zwykle dwa razy w roku – wiosną i jesienią (Międzynarodowy AvDet 22-4, 2022-09-30).




Galeria



Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.