Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Aviation Detachment 21-0 zakończone

Lotnictwo wojskowe, 04 listopada 2020

30 października br. w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu zakończyło się trwające od 20 października polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze i spadochronowo-desantowe realizowane w ramach Aviation Detachment 21-0. Wzięło w nim udział około 100 amerykańskich żołnierzy i pracowników oraz trzy samoloty C-130J-30 Hercules z 37 eskadry lotnictwa transportowego (37th Airlift Squadron), na co dzień stacjonującej w Ramstein.

Przeprowadzone w drugiej połowie października br. polsko-amerykańskie szkolenie Aviation Detachment 21-0 było piętnastym w historii 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego / Zdjęcie: Luiza Wawrzyniak-Kozera

Z polskiej strony w szkoleniu wziął udział głównie personel 33. Bazy Lotnictwa Transportowego i dwa samoloty C-130E, a także żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej i 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Amerykanie przylecieli do Powidza 19 października br., a pierwsze zadanie w ramach szkolenia zostało wykonane już nazajutrz. Przez następne dni polskie i amerykańskie załogi doskonaliły swoje umiejętności m.in. w zakresie wykonywania lotów we wspólnym ugrupowaniu taktycznym w formacjach od dwóch do pięciu samolotów, przelotów na niskich wysokościach, zrzutów personelu i ładunków, startów i lądowań na nawierzchni trawiastej i o ograniczonych wymiarach, lotów z oddziaływaniem samolotów MiG-29 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, a także lotów z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych. W odróżnieniu od poprzednich edycji Aviation Detachment, w ramach tegorocznego szkolenia znalazły się też loty w formacjach wykonywane w terenie górzystym.

Tradycyjnie na zakończenie szkolenia, 30 października br., odbyły się zawody na celność zrzutu ładunków i w precyzyjnym lądowaniu, w których wzięły udział dwie załogi amerykańskich C-130J-30 i dwie polskich C-130E.

W celności zrzutu najlepsza okazała się pierwsza z polskich załóg, kolejne miejsca zajęły pierwsza i druga załoga amerykańska, a czwarte polska. W konkurencji precyzyjnego lądowania najlepszy wynik osiągnęła druga polska załoga, kolejne miejsca zajęły ponownie pierwsza i druga załoga amerykańska, zaś czwarte polska załoga triumfująca w pierwszej konkurencji. W klasyfikacji ogólnej zwycięzcami okazały się załogi amerykańskie. Następnego dnia Amerykanie wrócili do Ramstein.

Głównym celem polsko-amerykańskich ćwiczeń prowadzonych w ramach Aviation Detachment jest doskonalenie i ujednolicanie obowiązujących procedur, podnoszenie kwalifikacji oraz zdobywanie i wymiana doświadczeń. Tego typu szkolenia odbywają się w Powidzu cyklicznie, najczęściej dwa razy w roku: wiosną i latem lub jesienią. W tym roku było to jedyne szkolenie w ramach Aviation Detachment, bowiem tegoroczna wiosenna edycja została odwołana z powodu początku pandemii COVID-19 (Aviation Detachment 21-0, 2020-10-22).

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.