Raytheon poinformował o pomyślnym zakończeniu najbardziej zaawansowanych jak do tej pory testów z użyciem amunicji bojowej i radaru LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), podczas których skutecznie wykryto i przechwycono taktyczny pocisk balistyczny. Test zakończył się osiągnięciem wszystkich założonych celów, stanowiąc kolejny kamień milowy w rygorystycznym programie testowym US Army. Przybliża to cały program do uzyskania pełnej zdolności operacyjnej systemu radaru dookolnego jeszcze w tym roku.
Było to piąte z serii ćwiczeń o rosnącym stopniu złożoności, mających na celu skuteczne zademonstrowanie możliwości radaru i jego integracji z systemem dowodzenia IBCS (Integrated Battle Command System). W jego trakcie wystrzelono pocisk-imitator pocisku balistycznego, który leciał z dużą prędkością na znacznym dystansie, reprezentując aktualne i rzeczywiste zagrożenie. LTAMDS wykrył i śledził cel, przekazał dane o jego torze do systemu IBCS, a następnie naprowadził pocisk PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement) do skutecznego przechwycenia.
– Program LTAMDS rozwija się w imponującym tempie. Od konkursu demonstracyjnego i przyznania kontraktu w 2019, poprzez udane testy w 2023, aż do planowanego rozpoczęcia produkcji na początku 2025 – to wyjątkowo szybka ścieżka rozwoju jak na nowy program – powiedział Tom Laliberty, prezes działu systemów obrony lądowej i powietrznej w firmie Raytheon.
Program LTAMDS realizowany jest zgodnie z harmonogramem, a pierwszych sześć prototypowych jednostek przechodzi równoległe testy i integrację w wielu ośrodkach badawczych Raytheona i US Army. Testy charakteryzują się rosnącą złożonością, tak by sprawdzić możliwości radaru i udowodnić jego skuteczność wobec rzeczywistych i reprezentatywnych zagrożeń.
Program LTAMDS konsekwentnie realizuje złożone cele testowe i demonstruje możliwości tego przełomowego radaru. Rygorystyczne testy będą prowadzone przez cały 2024. Planuje się, że w drugim kwartale roku finansowego 2025 program osiągnie kamień milowy C, który oznacza formalne przejście z fazy rozwojowej do produkcyjnej.
LTAMDS wzbudza duże zainteresowanie na rynku międzynarodowym – już kilkanaście państw wystąpiło o szczegółowe informacje i uczestniczyło w briefingach technicznych. W październiku 2023 Minister Obrony Narodowej podpisał z US Army umowę na dostawę 12 radarów. Na mocy tej umowy realizowanej w formule FMS (Foreign Military Sale), Polska zostanie pierwszym zagranicznym użytkownikiem radaru dookólnego LTAMDS w systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła (Polskie LTAMDS zamówione, 2024-08-02).