Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brazylia zainteresowana polskim uzbrojeniem

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 14 listopada 2024

Portal Infodefensa poinformował o wizycie brazylijskiej delegacji z szefem Escritório de Projetos do Exército (Biura Projektów Armii) gen. bryg. Marcelo Rocha Lima na czele. Delegacja odwiedziła polskie przedsiębiorstwa przemysłu obronnego a także wzięła udział w konferencji Future Land Forces na początku listopada w Warszawie.

Brazylijska delegacja wizytowała zakłady Mesko i spotkała się z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej / Zdjęcie: Sztab Generalny Exército

Jak poinformował sztab generalny brazylijskiej armii, celem wizyty było zidentyfikowanie możliwości współpracy między Exército Brasileiro (wojskami lądowymi) a polskim przemysłem. Delegacja odwiedziła zakłady Mesko, a także spotkała się z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zainteresowanie Brazylijczyków miały wzbudzić w największym stopniu dwa wyroby naszego przemysłu. Mowa o ppzr Piorun i bwp Borsuk. Systemy przeciwlotnicze produkowane w Polsce są rozważane jako następcy używanych przez Brazylijczyków rosyjskich systemów 9K338 Igła-S. Według Infodefensy wśód zalet Pioruna wskazana została zaawansowana głowica naprowadzająca odporna na zakłócenia oraz większy zasięg i szybkość pocisku.

W przypadku Borsuka, zaprojektowanego i zbudowanego głównie siłami Huty Stalowa Wola, Infodefensa zwraca uwagę na wysoką mobilność pojazdu w różnych warunkach pogodowych i klimatycznych. Dzięki zdolności pływania może pokonywać przeszkody wodne a jednocześnie zapewnia odpowiedni poziom ochrony balistycznej i przeciwminowej. Za zaletę jest postrzegane również uzbrojenie Borsuka w postaci armaty automatycznej kal. 30 lub 40 mm i wyrzutni ppk w systemie wieżowym ZSSW-30.

Trudno na razie ocenić szanse eksportu uzbrojenia do Brazylii biorąc pod uwagę tradycyjny już w Polsce brak wsparcia czynników politycznych dla transakcji zagranicznych. Wejście na lukratywny rynek brazylijski mogłoby dać przemysłowi silny impuls rozwojowy i szanse na dalsze zamówienia. Tym bardziej, że w polskiej ofercie znajduje się wiele unikalnych produktów. Piorun uważany jest za jeden z najnowocześniejszych na świecie ppzr (porównywalny tylko z rosyjską Wierbą) a Borsuk jest jedynym nowoczesnym pływającym gąsienicowym bwp opracowanym na Zachodzie.

O ile eksport Piorunów mógłby być realizowany bez większych trudności dzięki zwiększaniu produkcji w Mesko (kontrakty eksportowe są już realizowane), tak sprzedaż Borsuków wydaje się dużym wyzwaniem. Przede wszystkim dlatego, że wojsko wciąż nie zamówiło tych pojazdów, a produkcja pełnoseryjna jeszcze nie ruszyła – co również wymaga czasu. Ponadto Wojska Lądowe oczekują na nowe bwp, ponieważ obecnie ich trzonem są całkowicie archaiczne BWP-1, a potrzeby określono na 1400 nowych wozów. Odpowiedzią na to może być udzielenie Brazylii licencji (Telesystem planuje następców Pioruna, 2024-09-03, Pierwsze strzelanie norweskiego Pioruna, 2024-08-16, Pierwsze strzelania ZSSW-30 w służbie, 2024-01-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.