Dziś, 24 listopada 2024 rano zmarł dr inż. Roman Świtkiewicz (Stulecie polskiego lotnictwa na XXI Balu Lotników, 2016-02-08) – nauczyciel akademicki na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Był pracownikiem Zakładu Samolotów i Śmigłowców Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej. Uczył tam i wychowywał wiele pokoleń technologów i konstruktorów lotniczych.
Dr inż. Roman Świtkiewicz kierował zespołem projektującym kompozytowe szybowce i motoszybowce z rodziny PW. Pod jego kierunkiem powstało 8 konstrukcji. Pierwszą z nich był ULS (UltraLekki Szybowiec), wytwarzany z wykorzystaniem nowatorskich technologii. Jego rozwinięciem stał się szybowiec PW-2 Gapa, produkowany przez Doświadczalne Warsztaty Lotniczych Konstrukcji Kompozytowych, używany m.in. przez Bractwo Podwójnej Mewy do szkolenia młodzieży (Powrót do Bezmiechowej – 20 lat później, 2010-10-03), a także eksportowany do USA i Japonii. Pod kierunkiem Romana Świtkiewicza powstał też dwumiejscowy szybowiec szkolny PW-3 Bakcyl i motoszybowiec PW-4 Pelikan. Najbardziej znaną konstrukcją zespołu dr. Świtkiewicza jest szybowiec klasy światowej PW-5 Smyk, wyprodukowany w dużej liczbie przez PZL-Świdnik (łącznie – także w Bielsku Białej i Jeżowie – powstało ponad 300 szybowców tego typu). Rozwinięciem Smyka był dwumiejscowy PW-6.
Roman Świtkiewicz urodził się 14.06.1936 w Łańcucie. Wykształcenie wyższe zdobył na Politechnice Warszawskiej. W okresie studenckim był zawodnikiem rugby klubów warszawskich, zdobywał złote medale mistrzostw Polski seniorów w latach 1962-1969. W reprezentacji Polski seniorów rozegrał 3 oficjalne mecze międzypaństwowe, występując na pozycji środkowego i łącznika ataku.
Dr inż. Roman Świtkiewicz czynnie pracował prawie do końca życia, konsultując prace naukowców i studentów Politechniki Warszawskiej.