Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała 22 listopada 2024, że podpisała z należącymi do Grupy Ryanair liniami Ryanair Sun (Buzz) i Ryanair DAC umowę w zakresie wymiany doświadczeń szkoleniowych. W ramach współpracy polscy kontrolerzy ruchu lotniczego będą mogli towarzyszyć załogom lotniczym Grupy Ryanair w kabinach pilotów, a piloci Ryanair odbędą szkolenia w zakresie zarządzania ruchem lotniczym w centrum operacyjnym PAŻP.
Celem współpracy jest poprawa bezpieczeństwa i efektywności działania polskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym poprzez budowanie wzajemnego zrozumienia potrzeb pilotów i kontrolerów. W imieniu PAŻP dokument został podpisany przez prezes Magdalenę Jaworską-Maćkowiak, a ze strony Ryanaira przez prezesa Ryanair Sun (BUZZ) Michała Kaczmarzyka i dyrektora operacyjnego Ryanair DAC Neala McMahona.
W ramach umowy kontrolerzy ruchu lotniczego PAŻP (ATCO) i licencjonowani praktykanci kontrolerzy ruchu lotniczego (S-ATCO) będą odbywać loty zapoznawcze, organizowane przez Ryanair Group. Loty te będą odbywać się w kabinie pilotów w obecności pilota i pierwszego oficera i będą dawać wyjątkową możliwość obserwowania pilotów w trakcie wykonywania ich obowiązków. Po każdym odbytym locie, kontrolerzy będą przekazywać informacje zwrotne do Ryanair, co ma usprawnić przepływ informacji i pozwolić wzmocnić komunikację na linii kontroler ruchu – pilot. Każdy kontroler będzie uprawniony do czterech lotów zapoznawczych w ciągu roku. Ze swojej strony PAŻP zorganizuje pilotom Ryanair wizyty zapoznawcze w centrach operacyjnych kontroli ruchu lotniczego w Polsce, dzięki którym poznają obowiązki i charakterystykę pracy kontrolerów ruchu lotniczego.
Podstawowym celem wspólnych lotów pilotów i kontrolerów ruchu lotniczego będzie zwiększanie kompleksowej świadomości kontrolerów w zakresie środowiska i reguł pracy w kabinie pilotów, a także wzajemna wymiana doświadczeń z załogą samolotu. Czasami niepozorne, nawet drobne szczegóły pracy pilotów, mogą zmienić spojrzenie kontrolerów ruchu lotniczego, dlatego takie szkolenia mogą wymiernie podnieść efektywność zarządzania ruchem lotniczym (Unijne dofinansowanie dla PAŻP, 2024-10-30).