Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR gen. Walerij Gierasimow poinformował zagranicznych attaché wojskowych o zakończeniu formowania pierwszego pułku systemu obrony powietrznej S-500 Promietiej. Według gen. Gierasimowa system jest gotowy do wypełniania zadań strategicznej obrony przeciwrakietowej.
Pierwsze elementy S-500 trafiły do rosyjskich Wojsk Lotniczo-Kosmicznych (WKS) już jesienią 2021. Wówczas był to jednak system doświadczalny. Na odmianę seryjną należało poczekać. W kwietniu br. Rosjanie zapowiedzieli, że do końca roku wojsko otrzyma pierwsze elementy systemu w dwóch wersjach. Najprawdopodobniej była mowa o S-500 i uzupełniających je uproszczonych systemach S-550. Rozwój S-500 trwał od 2002.
Rosjanie nie ujawnili żadnych szczegółowych informacji na temat kompleksu. Według pierwotnych planów zamierzali oni pozyskać 10 zestawów S-500. Przypuszcza się, że ich zasięg to 600 km i są one zdolne do zwalczania pocisków balistycznych średniego zasięgu. Producentem Promietieja jest Koncern WKO Ałmaz-Antiej.
Poza informacją o S-500 gen. Gierasimow podsumował działalność resortu obrony w tym roku. Jak podał, udało się w dwóch okręgach wojskowych – moskiewskim i leningradzkim – sformować dwie armie połączone, korpus armijny i 16 jednostek. Udało się też zwiększyć liczebność sil zbrojnych do 1,5 mln żołnierzy zgodnie z decyzją Władimira Putina z 16 września 2024.
Wzmocnieniu uległy też WKS i WMF (marynarka wojenna). Ta druga odebrała 38 okrętów, w tym jednostek bojowych, wsparcia, małych okrętów rakietowych i okrętów podwodnych. W jej strukturze znalazła się nowa flotylla rzeczna i dwie inne nowe jednostki wojskowe (S-500 przeciwko broni hipersonicznej, 2024-02-27).