Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kontrakt na Ratownika

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 27 grudnia 2024

Agencja Uzbrojenia MON podpisała z konsorcjum przemysłowym umowę dotyczącą pozyskania dla Marynarki Wojennej RP wielozadaniowego okrętu ratowniczego w programie Ratownik. Do podpisania umowy doszło dzisiaj, 27 grudnia 2024 na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Okręt dostarczy konsorcjum składające się z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PGZ Stoczni Wojennej i Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej.

Wodowanie okrętu w programie Ratownik jest spodziewane w 2027 a w 2029 okręt powinien wejść do służby / Ilustracja: PGZ Stocznia Wojenna

Kontrakt ma wartość ponad 1 mld PLN brutto. Na jego podstawie konsorcjum dostarczy okręt wraz z pakietem wsparcia logistycznego. Jednostka powinna wejść do służby w 2029 w 3. Flotylli Okrętów. Według szefa MON w ciągu 12 miesięcy ma nastąpić pierwsze cięcie blach pod jednostkę a 2 miesiące później ma zostać położona stępka. Wodowanie okrętu spodziewane jest w 2027. Jednostka zastąpi przestarzałe okręty ratownicze ORP Lech i ORP Piast.

Ratownik to specjalistyczna jednostka wsparcia, przeznaczona do zabezpieczenia ratowniczego działalności operacyjnej okrętów podwodnych dzięki specjalistycznemu wyposażeniu. Budowa tej jednostki jest bezpośrednio powiązana z programem pozyskania okrętów podwodnych nowego typu (OPNT) pk. Orka.

Ponadto okręt może mieć zastosowanie w prowadzeniu innych prac podwodnych, w tym dozorowaniu i monitorowaniu infrastruktury podwodnej we współpracy z nurkami i pojazdami podwodnymi. O jego dużej użyteczności świadczyć może rosnąca liczba incydentów obejmujących niszczenie lub uszkodzenie infrastruktury na dnie Bałtyku, w tym zniszczenie gazociągu Nord Stream, uszkodzenie gazociągu Balticconnector, kabli telekomunikacyjnych takich jak C-Lion1, czy niedawne przerwanie kabla energetycznego EstLink 2. Według państw NATO za inicjatora większości tych incydentów podejrzewana jest Federacja Rosyjska (więcej na temat polskich zdolności do działań pod wodą w Raport-wto 12/2024).

Okręt ratowniczy pk. Ratownik będzie miał załogę złożoną ze 100 osób i będzie miał możliwość zaokrętowania dodatkowych 9 osób. Jego długość całkowita wynieść ma ok. 96 m, szerokość maksymalna ok. 19 m, a wyporność maksymalna (wraz z wyposażeniem dodatkowym i poszyciem) ok. 6500 t. Zasięg okrętu sięgać ma ok. 6000 mil morskich, a prędkość maksymalna ok. 16 węzłów. Wyposażenie okrętu mają stanowić pojazdy podwodne, systemy hydrolokacyjne, komora dekompresyjna i pokład lotniczy do przyjmowania wiropłatów.

Była to już trzecia próba resortu obrony do zakupu okrętu. Pierwszą umowę z konsorcjum zawarto w 2017, lecz zerwano ją w 2020 z powodu wzrostu kosztów i opóźnień. Drugi podejście do Ratownika również skończyło się unieważnieniem postępowania w lutym 2022 (Projekt Ratownik anulowany , 2020-04-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.