Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemcy kupią PULS

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 09 stycznia 2025

Niemieckie wojska lądowe otrzymały zgodę parlamentu na zakup pierwszej partii izraelskich systemów artylerii rakietowej Precise and Universal Launching System (PULS) wyprodukowanych przez Elbit. Jest ona częścią szerszego pakietu zatwierdzonych funduszy dla niemieckich sił zbrojnych i oznacza, że Bundeswehra może wydać około 65 mln EUR (278 mln PLN) na pięć wyrzutni.

Pięć przekazanych Ukrainie gąsienicowych wieloprowadnicowych wyrzutni MARS II zostanie zastąpionych pięcioma systemami artylerii rakietowej PULS / Zdjęcie: Elbit Systems

Berlin długo odwlekał decyzję o zakupie PULS. Od początku ub. r. można było zaobserwować systematyczne opóźnianie tej decyzji. Wiele wskazuje na to, że Heer odbiorą wyrzutnie dopiero w 2028, a do służby wprowadzą 2 lata później. Możliwe, że wpłyn na zakup nowych zestawów rakietowych miał brak pewności czy PULS będą mogły strzelać amerykańskimi pociskami GMLRS, używanych z systemami rakietowymi MARS II Bundeswehry. Te drugie w liczbie 5 wyrzutni przekazano Ukrainie.

Nie pojawiły się żadne informacje wprost sugerujące, że udało się tę kwestię rozstrzygnąć. Jeśli jednak przyznano fundusze można zakładać, że tak się stanie. Rozwiązana konstrukcyjne PULS umożliwiają implementację lokalnego systemu kierowania ogniem, dzięki czemu państwa-użytkownicy mogą wybrać własne rodzaje amunicji.

Decydenci wojskowi w Berlinie liczą na obietnicę Elbitu, że pociski rakietowe w wariancie Unitary będzie mogła być odpalana za pomocą oprogramowania do kierowania ogniem PULS. Do tego potrzebna jest również polityczna zgoda Waszyngtonu. Nijak to się ma do wypowiedzi Howarda Bromberga, dyrektora wykonawczego Lockheed Marina i jednocześnie wiceprezesa ds. strategii i rozwoju biznesu w wojskach lądowych. Latem ubiegłego roku kategorycznie zaprzeczył takiej możliwości. To samo, co w przypadku MLRS, dotyczyć będzie nowszego pocisku rakietowego Precision Strike Missile.

Nasza rodzina amunicji MLRS nie może zostać zintegrowana z systemem PULS, a gdy Niemcy zdecydują się na PULS, nie będą mogły uzyskać dostępu do naszych pocisków – powiedział w wywiadzie dla Defense News podczas Eurosatory w Paryżu.

Wybór PULS, zaproponowanego przez Elbit we współpracy z niemiecko-francuskim wykonawcą KNDS , kładzie kres, na razie, niezwykle kontrowersyjnemu wyścigowi o miano niemieckiego systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych nowej generacji. W orbicie zainteresowań ostatecznie nie znalazła się konkurencyjna oferta GMARS, przedstawiona przez Lockheed Martina i Rheinmetalla. Problem wynikał z tego, że Berlin nie otrzymał gotowego prototypu systemu.

Decyzja na korzyść PULS ma na celu zacieśnienie współpracy między niemieckimi wojskami artyleryjskimi a sąsiednią Holandią, która wcześniej kupiła izraelski produkt i której umowa przewiduje możliwość skorzystania z opcji dodatkowego zakupu (Niemcy opóźniają zakup PULS, 2024-06-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.