Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemcy opóźniają zakup PULS

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 11 czerwca 2024

Serwis Hartpunkt poinformował, że obecne plany Ministerstwa Obrony Niemiec zakładają zakup pięciu wyrzutni PULS dopiero pod koniec 2024. Informacja ta pochodzi z ministerialnej odpowiedzi z dnia 5 czerwca 2024 na pytanie zadane przez posła Ingo Gädechensa z CDU i jednocześnie członka Komisji Budżetowej. Z poprzednich odpowiedzi resortu wynikało, że zakupu można spodziewać się w pierwszym kwartale 2024 (stan na październik 2023), a według kolejnych – przed przerwą wakacyjną 2024 (stan na styczeń 2024).

PULS wybrało wiele państw europejskich, w tym Holandia, Dania i Hiszpania / Zdjęcie: Wikimedia Commons

Można więc zaobserwować systematyczne opóźnianie tej decyzji, co może doprowadzić do tego, że Heer odbiorą wyrzutnie dopiero w 2028, a do służby wprowadzą dopiero 2 lata później. Nie można wykluczać, że wpływ na zakup nowych zestawów artyleryjskich ma brak pewności czy PULS będą mogły strzelać amerykańskimi pociskami GMLRS, używanych z systemami rakietowymi MARS II.

W styczniu 2024 Bundesministerium der Verteidigung wspomniało, że integracja tych rakiet będzie wymagać amerykańskiej zgody na wykorzystanie wojskowych częstotliwości i odbiorników GPS, a także udostępnienia dokumentów interfejsu od producenta GMLRS. Sam pomysł wydawał się oczywisty i nie wróżył problemów z sojusznikiem. Jednak rozmowy pomiędzy dyrektorami ds. obrony Niemiec i USA się przeciągają, lecz w Berlinie panuje umiarkowany optymizm.

W październiku 2023 niemiecki rząd oficjalnie potwierdził, że pięć przekazanych Ukrainie gąsienicowych wieloprowadnicowych wyrzutni MARS II zostanie zastąpionych pięcioma systemami artylerii rakietowej PULS od Elbit Systems, które miały pochodzić z partii 20 systemów zamówionych przez Holendrów. Wybrano je na podstawie porównania dostępnych systemów, w tym zmodernizowanych MARS-ów II i M142 HIMARS (który byłby dostosowany do niemieckich wymagań i oznaczony GMARS).

Decyzję podjęto mając na uwadze przyspieszone zamówienia, uwzględniając kryteria obejmujące spełnienie wymagań techniczno-operacyjnych, terminy dostaw, współpracę w zakresie zamówień i interoperacyjność z sojusznikami. PULS dla własnych armii wybrało już kilka państw europejskich, w tym Holandia, Dania i Hiszpania (Berlin zamówi PULS?, 2023-10-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.