Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Berlin zamówi PULS?

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 23 października 2023

Według informacji uzyskanych przez portal Soldat & Technik jeszcze w tym miesiącu można się spodziewać zamówienia przez Niemcy systemów rakietowych PULS. Na możliwość zakupu tego izraelskiego systemu ma nie wpływać toczący się właśnie konflikt między Izraelem a Hamasem.

Elbit Systems od końca ub. r. oferuje na rynku europejskim koncepcję systemu Euro-PULS, łączącą technologie izraelskie i europejskie / Ilustracja: Elbit Systems

Doniesienia te potwierdza odpowiedź Sekretarza Stanu Bundestagu w ministerstwie obrony Thomasa Hitschlera z 18 października 2023. Według niego zakup ma być realizowany we współpracy z Holandią, która zamówiła w tym roku 20 wyrzutni PULS. W Bundeswehrze wyrzutnie miałyby zastąpić systemy MARS II (odmiana M270 MLRS) przekazane Ukrainie (PULS dla Holandii, 2023-05-18).

Hitschler podał, że owa o 5 systemach PULS, na które miałyby zostać wyasygnowane środki w wysokości 25 mln EUR w I kw. 2024. Tym samym pierwsze PULS mogłyby zostać dostarczone jeszcze w 2024. Nie jest jednak znane źródło finansowania zakupu.

Pewne wątpliwości może budzić fakt, że zestawy PULS i MARS II nie są kompatybilne pod względem stosowanej amunicji i wymaga budowy nowych zapasów. Forma zakupu izraelskiego uzbrojenia może być jednak wykorzystana jako furtka do szerszego wdrożenia PULS w Bundeswehrze, jako następcy MARS II. Zwłaszcza, że Niemcom tych drugich zostało w służbie operacyjnej ok. 35. Oba systemy mogłyby przy okazji dzielić niemiecki system kierowania ogniem (Niemiecko-amerykańska współpraca ws. artylerii rakietowej, 2023-04-22).

Elbit Systems po nawiązaniu współpracy z KMW pod koniec ub. r. oferuje na rynku europejskim systemy oparte o koncpecję Euro-PULS, które mogłyby integrować jeszcze szerszą gamę amunicji niż oryginalny PULS. Mowa o amunicji do minowania narzutowego, pociskach z samonaprowadzającą się subamunicją przeciwpancerną, pociskach przeciwokrętowych NSM i RBS-15 oraz manewrujących JFS-M. Rozwój różnych typów amunicji może być szansą zaangażowania niemieckiego i europejskiego przemysłu. Nosicielami wyrzutni mogłyby być też ciężarówki produkcji europejskiej (Madryt stawia na artylerię rakietową, 2023-10-17, Kolejne zamówienie na PULS, 2023-07-1, 8).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.