Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Budowa przeciwminowego Liège

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 20 stycznia 2025

W stoczni Giurgiu w Rumunii miała miejsce uroczystość położenia stępki pod trzeci okręt przeciwminowy typu City dla Marinecomponent (marynarki wojennej Belgii). Jednostka będzie nosić nazwę Liège (M943) dla uhonorowania jednego z największych belgijskich miast.

Pierwszy etap budowy Liège jest realizowany w Rumunii. Finalizacja prac ma nastąpić w stoczni francuskiej / Zdjęcie: MO Belgii

Podczas wydarzenia w kadłubie przyszłego okrętu została umieszczona i przyspawana moneta z symbolem miasta Liege. W ceremonii wziął udział burmistrz Liege Willy Demeyer i dowódca Marinecomponent wadm. Tanguy Botman.

Faza prac przy strukturach kadłuba okrętu będzie realizowana w Rumunii. Montaż kadłuba obejmuje 27 bloków, w tym dziób, pokład, przedział napędowy, obszary robocze i kwatery załogi. W pierwszym etapie budowy w kadłubie montowane są najcięższe systemy okrętowe. Następnie jednostka może być zwodowana. Kolejna faza zakłada montaż okablowania, izolacji, rur, malowania i innych elementów wyposażenia. Po tym okręt może zostać skierowany na testy akceptacyjne odbywające się w porcie i na morzu.

Po zakończeniu prac w Rumunii okręt zostanie przeholowany do Concarneau we Francji, gdzie w stoczni Naval Group dojdzie do finalizacji budowy. Integracja systemów uzbrojenia ma być natomiast realizowana w Loriencie. Taka organizacja budowy okrętu ma umożliwić dotrzymanie krótkich terminów budowy wielu jednostek przy optymalizacji wykorzystania zasobów.

Okręty przeciwminowe typu City stanowią efekt belgijsko-holenderskiej współpracy w programie rMCM. Oba państwa zamówiły w 2019 po sześć nowych okrętów, które zastąpią używane do tej pory niszczyciele min. Budowa 12 jednostek powinna się zakończyć do 2030. Do programu może dołączyć również Francja, której przemysł ma swój udział w budowie rMCM. Jednostki nie będą klasycznymi niszczycielami min, lecz okrętami-matkami dla licznych systemów bezzałogowych, które będą realizować zadania z zakresu walki minowej (Wycofanie niszczyciela min Makkum, 2024-11-27, Oostende rozpoczyna próby morskie, 2024-07-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.