Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szkolenie Ukraińców na brytyjskich niszczycielach min

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 25 lipca 2022

Trwa szkolenie ukraińskich marynarzy w obsłudze wycofywanych z Royal Navy niszczycieli min typu Sandown. Dwie takie jednostki mają trafić na Ukrainę na podstawie porozumienia zawartego w 2021. O trwającym szkoleniu poinformowano w czasie wizyty na Wyspach Brytyjskich wiceministra obrony Ukrainy Wołodymira Gawryłowa, który spotkał się z ministrem sił zbrojnych Wielkiej Brytanii Jamesem Heappeyem.

Na Ukrainę trafią jedne z najnowszych zbudowanych niszczycieli min typu Sandown – dawny HMS Ramsey (na zdjęciu) i HMS Blyth / Zdjęcie: Royal Navy

Około 80 Ukraińców jest szkolonych w Szkocji od maja br. W zależności od specjalizacji szkolenie marynarzy trwa od dwóch tygodni do kilku miesięcy. Nabywają oni umiejętności m.in. z obsługi wyposażenia okrętowego, kontroli uszkodzeń i użycia uzbrojenia. Oprócz marynarzy w Wielkiej Brytanii szkoleni są ukraińscy ochotnicy. W ich przygotowanie zaangażowanych jest ponad 1000 brytyjskich instruktorów. Mają oni trafić na front w ciągu kilku tygodni.

Niszczyciele min Sandown były budowane od 1989, jednak okręty przeznaczone dla Ukrainy należą do najnowszych przedstawicieli tego typu. Przekazywany ex-HMS Ramsey (M110) wszedł do służby w 2000, zaś ex-HMS Blyth (M111) w 2001. Poza Wielką Brytanią, która zastąpi je nowoczesnymi, wysoce zautomatyzowanymi okrętami przeciwminowymi, po 3 okręty tego typu eksploatuje marynarka wojenna Arabii Saudyjskiej i Estonii (okręty odkupione od Brytyjczyków). Można się spodziewać, że oba okręty trafią na Morze Czarne dopiero po zakończeniu działań wojennych na Ukrainie. Są to bowiem jednostki pomocnicze, wrażliwe na ataki zaawansowanym uzbrojeniem przeciwokrętowym. Mogą jednak odegrać kluczową rolę w rozminowaniu i oczyszczaniu szlaków morskich z niebezpiecznych materiałów po zakończonym konflikcie (Nowa misja HMS Ramsey, 2018-06-04, Modernizacja estońskich niszczycieli min, 2016-02-24).

Niszczyciele min typu Sandown mają ok. 600 t wyporności, a ich kadłuby są zbudowane ze wzmocnionego włókna szklanego. Mają 52,5 m długości i niemal 11 m szerokości a na ich pokładzie można zaokrętować maksymalnie 40-osobową załogę. Rozwijają prędkość 13 w. Wyposażone są m.in. w sonar o wysokiej rozdzielczości i pojazdy podwodne do identyfikacji i neutralizacji min. Uzbrojone są w 30-mm armatę automatyczną DS30M i 5 karabinów maszynowych .

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.