Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Finlandia chce przystąpić do NRF

Strategia i polityka, 17 czerwca 2010

W fińskim parlamencie rozpoczęły się prace nad określeniem zakresu udziału Finlandii w Siłach Odpowiedzi NATO (NRF). To kolejny krok, zbliżający Finów do Sojuszu.

</span>Fiński system obronny oparty jest na zasadzie powszechności (na zdjęciu ćwiczenia niemłodych już rezerwistów). Przy ok. 35 tys. żołnierzy w czasie pokoju, na czas wojny Finlandia może zmobilizować - oficjalnie - ok. 300 tys. ludzi (w czasach Zimnej Wojny było to ok. 500 tys. żołnierzy). Helsinki nie zamierzają zmieniać tego systemu. Bliższe kontakty z NATO mają jednak zwiększyć poziom bezpieczeństwa tego kraju

Na mocy umów międzynarodowych i dwustronnego porozumienia z ZRSS, z 1947, Finlandia pozostałą państwem neutralnym i zobowiązała się, by nie działać w jakikolwiek sposób przeciw interesom Kremla.

Porozumienia te przestały obowiązywać w 1991. Helsinki powoli zaczęły kierować się w stronę Zachodu, wstępując w 1995 do UE. W dziedzinie bezpieczeństwa działano jednak bardzo ostrożnie - niechęć do drażnienia silnego sąsiada nadal jest silnie zakorzeniona w fińskim społeczeństwie.

W ciągu ostatnich kilku lat stanowisko to zaczęło się jednak zmieniać. Finowie uczestniczą m.in. w misjach w Kosowie i Afganistanie. W 2006 zgłosili akces do Europejskich Grup Bojowych UE, a rok później - do Sił Odpowiedzi NATO. To ostatnie przedsięwzięcie realizowano jednak wspólnie ze Szwedami, którzy ostatecznie odłożyli decyzję w tej sprawie.

Nowy impuls do głębszej współpracy z Sojuszem dała wojna Rosji z Gruzją. W 2008 minister spraw zagranicznych Finlandii stwierdził publicznie, że jego kraj powinien rozważyć wstąpienie do NATO (zobacz: Finlandia w NATO?).

We wtorek w komisji spraw zagranicznych fińskiego parlamentu przedstawiciele rządu oficjalnie zaprezentowali zatwierdzoną już propozycję przygotowania kontyngentu do NRF. Posłowie zdecydują o charakterze akcesji oraz wielkości sił i środków, skierowanych do Sił Odpowiedzi.

NRF liczą ok. 25 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Poszczególne kraje delegują rotacyjnie wybrane jednostki, pozostające w stałej, wysokiej gotowości do działań. Ich podstawowym zadaniem jest stworzenie pierwszego rzutu sił koalicyjnych, kierowanych ewentualnie do zagrożonych państw Sojuszu, tak w razie potencjalnego ataku, jak i dla demonstracji zbrojnej. Mogą być również wykorzystane do misji antyterrorystycznych i humanitarnych.

Do tej pory zostały m.in. wykorzystane do ochrony afgańskich wyborów w 2004, w tym samym roku, do ochrony Igrzysk Olimpijskich w Atenach, jak i do kilku akcji humanitarnych. Zostały zorganizowane w 2002.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.