Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Niemiecki pobór zagrożony

Strategia i polityka, 01 października 2010

Politycy CDU i CSU osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie zawieszenia zasadniczej służby wojskowej. Otwiera to drogę do zrealizowania planów zmniejszenia Bundeswehry.

Przysięga żołnierzy ostatniego, wiosennego poboru może być jedną z ostatnich. Służba zasadnicza, traktowana w konstytucji RFN, jako gwarant demokratycznego oblicza sił zbrojnych, prawdopodobnie zostanie zlikwidowana / Zdjęcie: Bundeswehr

Postulat zawieszenia służby zasadniczej pojawił się w Niemczech kilka lat temu. Obecnie jedyną siłą polityczną, która jeszcze oficjalnie trwa przy poborze, są rządzący chrześcijańscy demokraci. Jednak to właśnie z ich przywódcy, w tym kanclerz Angela Merkel i minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg, proponują faktyczne zawieszenie tej formy przeszkolenia wojskowego (zobacz: Koniec niemieckich rekrutów?).

Wiąże się to z planami zmniejszenia liczebności Bundeswehry z obecnych 247 do nawet 150 tys. żołnierzy (zobacz: Mniej niemieckich żołnierzy?), a pośrednio - z koniecznością ograniczenia deficytu budżetowego.

Niemieckie media doniosły, że władze CDU i CSU osiągnęły wstępne porozumienie w tej sprawie, przełamując stanowisko wewnątrzpartyjnej opozycji. Nie oznacza to jednak jeszcze przyjęcia planu. Koniecznym jest do tego akceptacja członków partii na listopadowych konwencjach. Wydaje się jednak, że sprawa jest już niemal przesądzona.

Nie chcąc zmieniać konstytucji, Niemcy pozostawią ograniczoną formę poboru. Planuje się zachowanie 5 tys. etatów dla ochotników, którzy zdecydują się odbyć zasadniczą służbę wojskową w wymiarze 6 miesięcy. Jeżeli przedłużą ten okres, będą traktowani jak żołnierze kontraktowi.

Kanclerz Merkel zleciła również 33-letniej minister ds. rodziny, osób starszych i młodzieży, Kristinie Schröder stworzenie analizy prawno-społecznych skutków zawieszenia tradycyjnego poboru.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.