Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Umiarkowany optymizm w Kandaharze

Strategia i polityka, 29 października 2010

Brytyjski generał Nick Carter powiedział wczoraj o kolejnych sukcesach sił zagranicznych i rządowych w południowym Afganistanie. By ocenić ich skutki, należy jednak poczekać do lata.

W rejonie miasta Kandahar działa większość z ponad 2900 żołnierzy kanadyjskich. Dysponują oni m.in. lekkimi haubicami M777 / Zdjęcie: US Army

Południowo-zachodnia część Afganistanu była silnym bastionem talibów. Po obaleniu ich władzy w 2001, w rejonie stacjonowały jedynie nieliczne formacje ISAF, co doprowadziło do odrodzenia się partyzantki.

Sytuacja w prowincjach Kandahar i Helmand stała się niezwykle trudna. Siły międzynarodowe, głównie Brytyjczycy i Kanadyjczycy, ponosili coraz to większe straty, a lokalne władze kontrolowały jedynie rejony miejskie - i to nie wszystkie - ze stosunkowo silną obsadą wojska i policji. Sytuacja nie zmieniła się znacząco nawet po przerzuceniu w ten rejon dodatkowych sił amerykańskich i rządowych.

Dopiero w bieżącym roku zrealizowano szereg spektakularnych działań antypartyzanckich (zobacz np.: Operacja Moshtarak, Operacja Moshtarak c.d.), które doprowadziły m.in. do zapewnienia bezpieczeństwa 450-tysięcznemu Kandaharowi, opasania miasta pierścieniem posterunków oraz uzyskania kontroli nad głównymi szlakami komunikacyjnymi na południu prowincji. Zwiększył się obszar oddziaływania rządowej administracji.

Według generała Nicka Cartera, istnieją jeszcze inne oznaki poprawy sytuacji. Pierwszą jest wzrastająca liczba wskazań miejsc podkładania improwizowanych ładunków wybuchowych przez miejscową ludność. Drugim, pozytywnym dla koalicji faktem są pierwsze zgłoszenia Pusztunów - z których rekrutuje się większość partyzantów - do rządowej armii.

Carter stwierdził jednak, że pewność, co do zmiany sytuacji, będzie mieć można dopiero latem przyszłego roku. Rozpoczynająca się zima zawsze oznacza zmniejszenie aktywności podziemia. Podobnie jest również wiosną, w okresie intensywnych prac polowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.