Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wycieki z silników A380

Lotnictwo cywilne, 09 listopada 2010

Australijska Qantas wydłużyła wczoraj okres uziemienia swoich Airbusów 380 o trzy dni. Powodem jest wykrycie większych od dopuszczalnych wycieków oleju w silnikach Trent 900.

</span>Elementy jednego z silników Airbusa 380-800, nr rej. VH-OQA, które spadły na wyspę Batam. Uszkodzenie zmusiło 4 listopada samolot Qantas do powrotu do Singapuru. Od tego czasu loty A380 tej linii zostały zawieszone / Zdjęcie: france24.com

Mimo upływu już 5 dni od przymusowego lądowania największego samolotu pasażerskiego Qantas (zobacz: Qantas zawiesza loty A380), nadal nie są znane przyczyny incydentu.

Wczoraj władze linii zapowiedziały jednak wydłużenie zakazu lotów aż do czwartku. Powodem jest znalezienie - po szczegółowej inspekcji - wycieków oleju w trzech silnikach Rolls-Royce Trent 900, które przekraczały dopuszczalne normy. Na razie nie ujawniono, czy mogło być to przyczyną zapalenia i eksplozji w silniku feralnego Airbusa.

Przedstawiciele Qantas w ubiegłym tygodniu twierdzili, że powodem problemów mogła być wada konstrukcyjna lub nieprecyzyjne wykonanie. Mimo tego podtrzymali oni, że 5 z 6 posiadanych A380 już wkrótce wróci do lotów.

Faktem jest, że linia ponosi ogromne straty z powodu uziemienia Airbusów. Sytuację pogorszył również podobny wypadek Boeinga 747, który wydarzył się zaledwie dzień po incydencie z A380 (zobacz: Awaria silnika Boeinga 747 linii Qantas).

Władze spółki przykładają ogromną wagę do zagadnień bezpieczeństwa. W ciągu 90 lat istnienia, nigdy nie zdarzyła się katastrofa samolotu przewoźnika, zakończona śmiercią pasażerów.

Ogromne kłopoty, w wyniku incydentu, ma również Rolls-Royce. Mimo, że Singapore Airlines przeprowadziła szczegółową inspekcję silników w swoich 11 A380, nie znajdując żadnych nieprawidłowości, wartość akcji producenta jednostek napędowych spadła od czwartku aż o 12,5%, co przekłada się na spadek wartości rynkowej przedsiębiorstwa aż o 2,5 mld USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.