Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

333 km/h Eurocoptera X3

Lotnictwo cywilne, 10 grudnia 2010

Przedstawiciele Eurocoptera poinformowali wczoraj, że 29 listopada eksperymentalny śmigłowiec X3 osiągnął prędkość 333 km/h, spełniając wymogi pierwszego etapu prób.

</span>X3 powinien osiągnąć prędkość przelotową rzędu 410 km/h. To o 10 km/h więcej niż klasyczny Westland Lynx 800, specjalnie zmodernizowany do rekordowej próby z 1986 / Zdjęcie: Eurocopter

X3 odbył swój pierwszy lot 6 września, w trzy lata po zainicjowaniu programu. Śmigłowiec - oprócz specjalnie zaprojektowanych systemów - korzysta z elementów z modeli AS365N4 (struktura śmigłowca), EC155 (główny wirnik) i EC175 (przekładnia). Silniki to - według nieoficjalnych informacji - jednostki Rolls-Royce RTM322, napędzające NH90 i AW-101 (zobacz: Hybrydowy śmigłowiec Eurocoptera).

29 listopada oblatywacze, Daniel Semioli i Herve Jammayrac, osiągnęli stałą prędkość poziomą 180 w. (333 km/h), przy zmniejszonej mocy silników. W ten sposób osiągnęli cel pierwszego etapu prób. W drugiej, już przy maksymalnej mocy, śmigłowiec hybrydowy ma osiągnąć zakładaną prędkość przelotową powyżej 220 w. (408 km/h).

W trakcie dotychczasowych prób, zbadano podstawowe charakterystyki lotu, łącznie z lotem w bok i pokonywaniem wiraży z przechyłem bocznym do 60°. Osiągnięto wysokość 3810 m. Według oblatywaczy, demonstrator zachowuje się poprawnie i zgodnie z wcześniejszymi symulacjami komputerowymi.

Rozwój X3 ma zapewnić Eurocopterowi możliwość konkurowania z konstrukcjami amerykańskimi. Zmiennopłaty Osprey dysponują obecnie bezkonkurencyjnym osiągami, jednak ich układ napędowy jest skomplikowany i kosztowny. Obecnie w fazie prób znajdują się jednak kolejne hybrydowe śmigłowce: Sikorsky X2 (zobacz: Rekord X2) oraz bardziej klasyczny X-49A Speedhawk (zobacz: Zmarł Frank Piasecki).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.