Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Opóźnienie testu Buławy

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 grudnia 2010

Planowany na 17 grudnia test rakiety balistycznej Buława odłożno o kilka miesięcy. Powodem mają być silne mrozy i zbyt gruba pokrywa lodowa na Morzu Białym.

O możliwości opóźnienia kolejnego testu wystrzeliwanej z okrętów podwodnych rakiety balistycznej Buława informowano już wcześniej. Teraz jednak rosyjskie media, powołując się na przedstawiciela białomorskiej bazy WMF w Siewierodwinsku i źródła w dowództwie WMF, podały że opóźnienie sięgnie kilku miesięcy. Prawdopodobny termin kolejnego testu to początek lata 2011. Dopiero wówczas ma zmniejszyć się grubość pokrywy lodowej na Morzu Białym, skąd wystrzeliwane są testowane rakiety.

Komisja odbiorcza z szefem sztabu WMF, adm. Aleksandrem Tatarinowem i głównym konstruktorem Buławy, Jurijem Sołomonowem, wróci w tej sytuacji do Moskwy. Tydzień temu Sołomonow poinformował o zakończeniu prac nad głowicą jądrową przeznaczoną dla Buławy. Trwa produkcja ładunków przeznaczonych dla przyszłych seryjnych rakiet.

14 dotychczasowych prób Buławy przeprowadzono z wykorzystaniem doświadczalnego okrętu podwodnego Dmitrij Donskoj zbudowanego na bazie OP proj. 941 Akuła. Planowana obecnie próba ma zostać zrealizowana z atomowego okrętu Jurij Dołgorukij proj. 955 Boriej. Okręty tej klasy mają być podstawowymi nosicielami (po 16-20) Buław w przyszłości. Sam Jurij Dołgorukij przechodzi ostatnie testy (Powtórne wodowanie Jurija Dołgorukowo, 2008-02-13) i ma być przyjęty do uzbrojenia w pierwszej połowie 2011. Wkrótce mają rozpocząć się próby drugiego okrętu z serii - Aleksandr Newskij.

Przyjęcie do uzbrojenia nowych rakiet jest planowane na 2011. Nie wiadomo, jak opóźnienie kolejnej próby wpłynie na ten termin. Do niedawna podawano, że do zakończenia prób Buławy wystarczą jeszcze 2 testy. Teraz wiadomo, że musi być ich co najmniej 5, i to udanych. Powiedział o tym wicepremier Siergiej Iwanow. Wątpliwe, by udało się je wszystkie przeprowadzić w przyszłym roku.

Z 14 dotychczasowych prób udanych było tylko 6 (Kolejne niepowodzenie Buławy, 2009-12-10). Optymiści twierdzą, że udało się jednak opanować problemy i przełamać złą passę. Dwie ostatnie próby (7 i 29 października 2010, Kolejna udana próba Buławy, 2010-10-29) zakończyły się powodzeniem.

Iwanow przypomniał, że w czasach sowieckich przeprowadzano zwykle 25-30 prób nowych rakiet balistycznych, zanim przyjęto je do uzbrojenia. - Zdarzało się, że dziesięć z nich było nieudanych - powiedział rosyjski wicepremier. Ważne, żeby przy ich okazji wyeliminować błędy. A to się w przypadku Buławy udało.

Większość dotychczasowych niepowodzeń Buławy wynikała z niedociągnięć produkcyjnych spowodowanych chaosem w reorganizowanym rosyjskim przemyśle zbrojeniowym i przenoszeniem produkcji wielu elementów z byłych republik sowieckich (Wadliwy pironabój w Buławie, 2009-03-16). W produkcji rakiety uczestniczy ok. 620 przedsiębiorstw, z których mniej niż 20 podlega bezpośrednio Roskosmosowi. W pozostałych trzeba zorganizować produkcję zgodnie z normami obowiązującymi w branży i prowadzić nadzór wojskowy, co jest przedsięwzięciem kosztownym i skomplikowanym.

Jeśli proces certyfikacji zakończy się powodzeniem, Buławy pozostaną w uzbrojeniu WMF do 2045-2050.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.