Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Afganistan według ONZ

Strategia i polityka, 29 grudnia 2010

Amerykańska The Wall Street Journal weszła w posiadanie map, opisujących stopień zagrożenia dla misji humanitarnych w Afganistanie. Wnioski ONZ są odmienne od oficjalnych zapewnień Białego Domu.

</span></span>Kolorami zaznaczono stopień zagrożenia dla pracowników ONZ i organizacji afiliowanych. Zielony oznacza niewielkie ryzyko dla działań humanitarnych, które wzrasta wraz ze zmianą kolorów, przez żółty, pomarańczowy, aż do czerwonego, odzwierciedlającego bardzo wysokie ryzyko. Obszary zaznaczone konturami to te, w których od marca nastąpiło zwiększenie intensywności działań podziemia / Rysunek: ONZ

Niejawne mapy, które porównują sytuację między marcem a październikiem 2010, a które trafiły w ręce amerykańskich dziennikarzy, nie świadczą jeszcze o pogorszeniu się sytuacji militarnej w Afganistanie. Zima i początek wiosny to tradycyjnie okres zmniejszenia aktywności partyzantów. Październik zaś to jeszcze jeden z ostatnich miesięcy intensywnych działań, choć już nie o takim rozmachu, jak w sierpniu czy wrześniu.

Bardziej istotne są informacje, które gazeta uzyskała od pracowników ONZ. Stwierdzili oni, że według ich opinii tegoroczna sytuacja była o wiele gorsza, od tej z 2009. Kieran Dwyer, dyrektor łączności organizacji Narodów Zjednoczonych w Afganistanie, powiedział, że powiększył się obszar niestabilności wojskowej. Przejawia się to w coraz częstszych atakach na instytucje ONZ, traktowanych przez talibów, jako działające na rzecz Waszyngtonu, jak również na powiększaniu terenów, do których dostarczanie pomocy humanitarnej jest niemożliwe. Wynika to również z mapy, na której zaznaczono bardziej gorącymi kolorami tereny w północnej części kraju, dotąd uznawanej ze względnie spokojne.

Jest to zgodne z ostatnim raportem Pentagonu dla amerykańskiego kongresu, w którym stwierdzono, że liczba ataków podziemia w mijającym roku wzrosła o 70%, w porównaniu do 2009 i aż trzykrotnie, w porównaniu do 2007.

Dzięki przybyciu do południowych prowincji dodatkowych wojsk, głównie 30 tys. żołnierzy amerykańskich (zobacz również: Ilu jest Amerykanów w Afganistanie?), udało się przywrócić kontrolę rządu nad kilkoma względnie dużymi miejscowościami. Zainstalowanie tam posterunków afgańskiej policji i wojska, daje pewne nadzieje na stałe zmniejszenie możliwości działań talibów w prowincjach Helmand, Kandahar i w rejonie Kabulu. Wyparci stamtąd bojownicy przenieśli się jednak częściowo na północ.

Według jednego z zachowujących anonimowość oficerów, z którymi rozmawiali dziennikarze The Wall Street Journal wojskom koalicyjnym udało się osiągnąć pewne sukcesy, ale osiągnięty postęp jest kruchy i odwracalny.

Fakty te stoją w sprzeczności z optymistycznym wydźwiękiem wypowiedzi prezydenta Baracka Obamy w czasie jego grudniowej wizyty w Afganistanie. Stwierdził on wówczas zdecydowany postęp w działaniach koalicji i władz w Kabulu, powołując się głównie na zmniejszenie terenów kontrolowanych bezpośrednio przez talibów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.