Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pandury w Afganistanie

Wojska lądowe, 30 grudnia 2010

Od 21 grudnia w Afganistanie przebywają 4 pierwsze transportery Pandur, w wariancie KBVP M1, czeskich wojsk lądowych. Zastąpiły BWP-2, które wróciły do kraju.

</span></span>Nowe i stare wozy bojowe na lotnisku w Kabulu / Zdjęcie: MO Czech

Zmodernizowane Pandury (zobacz: 4 czeskie Pandury do Afganistanu) zostały przetransportowane go Kabulu na pokładzie transportowego An-124. Trafiły do czeskiego, regionalnego zespołu odbudowy w Logar. Skupia on większość z prawie 500-osobowego kontyngentu wojskowego tego kraju.

Od ponad dwóch lat zadanie ochrony jego konwojów i wsparcia grup bojowych wypełniały 4 BWP-2 i jeden oparty na tej konstrukcji pojazd rozpoznawczy (LOS - Lehký průzkumný a pozorovací systém). Teraz zastąpiły je Pandury w wariancie KBVP (Kolove Bojove Vozidlo Pechoty) M1 z bezzałogową wieżą Rafaela, uzbrojoną - oprócz małokalibrowego działa - także w ppk Spike. Rozpoczęcie realizowania misji bojowych przez załogi Pandurów przewidziano na pierwszą połowę stycznia 2011.

W ten sposób zakończono wymianę najważniejszych pojazdów czeskiego kontyngentu. Transportery dołączyły do samochodów patrolowych Iveco LMV, Dingo 2 i uzyskanych od Amerykanów wozów klasy MRAP.

Misja w Afganistanie nie jest pierwszą dyslokacją Pandurów za granicę. Od kwietnia 3 pojazdy - tyle, że w wersji podstawowej - służą w czeskim kontyngencie pokojowym w Kosowie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.