Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wstępna gotowość Tejasów

Lotnictwo wojskowe, 10 stycznia 2011

Minister obrony Indii ogłosił dzisiaj osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przez samoloty HAL Tejas. 28 lat po oficjalnym rozpoczęciu programu, lekkie myśliwce mogą trafić do wojsk lotniczych.

Tejas to samolot wielozadaniowy o maksymalnej masie startowej 13,5 t (wyposażony w podobny silnik Gripen ma masę 14 t), zasięgu do 3000 km i prędkości maksymalnej Ma1,8. Może zabierać ponad 4 t wyposażenia

Uroczystość odbyła się w Bangalore, z udziałem ministra A. K. Antony`ego. Wręczył on certyfikat wstępnego dopuszczenia do służby myśliwców Tejas. Dokument to pozytywny wynik 7-miesięcznych prac zespołu pracowników wojskowego centrum bezpieczeństwa lotów i jego regionalnego oddziału. Specjaliści ci brali jednak udział również we wcześniejszych fazach tworzenia konstrukcji oraz oblotów demonstratorów (od 2001) i prototypów tych samolotów.

Było to jednocześnie pierwsze w historii Indii przekazanie certyfikatu zdatności do służby, dotyczące samolotu bojowego rodzimej produkcji.

Osiągnięcie wstępnej gotowości bojowej otwiera drogę do rozpoczęcia przez Tejasy służby operacyjnej. 20 samolotów, zamówionych w ramach pierwszego zlecenia produkcyjnego, trafi do 45. eskadry w Sulur niedaleko Coimbatore, zastępując MiG-i 21. Lotnicy tej jednostki zajmą się przede wszystkim rozwojem taktyki użycia nowych samolotów. Zakończenie tego etapu pozwoli na osiągnięcie pełnej gotowości bojowej.

Indie planują zakupienie 220 maszyn dla wojsk lotniczych - dla zastąpienie MiG-ów 21 i 27 - oraz 40 dla lotnictwa marynarki wojennej. Minister Antony zapowiedział w Bangalore, że oblot dwumiejscowej wersji morskiej nastąpi w najbliższym czasie.

Samoloty nowych transz dostaw będą zmodernizowane, w stosunku do pierwszego modelu produkcyjnego. Zostaną m.in. wyposażone w mocniejszych silnik General Electric F-414 (zobacz: Amerykańskie silniki Tejasów).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.