Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Aresztowanie tajwańskiego generała

Strategia i polityka, 09 lutego 2011

Tajwański gen. bryg. Lo Hsien-che został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz ChRL. W ciągu ostatniego pół wieku Pekinowi nie udało się zwerbować oficera tak wysokiej rangi.

Tajwan ma poważne problemy z zakupem nowoczesnego sprzętu. Symbolem takiej sytuacji jest utrzymywanie to tej pory w służbie archaicznych, przedstawionych na zdjęciu M41A3 czy ich zmodernizowanej wersji M41D, jako wyposażenia formacji piechoty morskiej. Tajpej korzysta za to z wywalczonej w poprzednich latach przewagi technologicznej w kilku obszarach, w tym w systemach dowodzenia i łączności, czym bezpośrednio zajmował się gen. Hsien-che... / Zdjęcie: hojiyi

O aresztowaniu gen. Lo Hsien-che poinformowało ministerstwo obrony w specjalnym oświadczeniu. Podkreślono, że jest to najbardziej poważny z wykrytych w ciągu półwiecza przypadek szpiegowania na rzecz komunistycznych Chin.

Według informacji przedstawicieli resortu, oficer został zwerbowany w czasie pobytu w Tajlandii, w latach 2002-2005. Po powrocie został mianowany generałem brygady i objął stanowisko szefa biura ds. łączności i informacji elektronicznych. Do tej pory nie ustalono, czy w tym okresie nadal kontaktował się z chińskim wywiadem.

W oświadczeniu i oficjalnych wypowiedziach przedstawicieli ministerstwa obrony nie odniesiono się bezpośrednio do pierwszych doniesień mediów, jakoby gen. Lo Hsien-che miał udział w wykradaniu przez służby ChRL tajemnic amerykańskich systemów łączności. Opis działań oficera oskarżonego o zdradę zaprzecza jednak takim spekulacjom.

Zarówno Tajpej, jak i Pekin prowadzą od początku istnienia obu państw chińskich intensywne działania wywiadowcze. Dla przykładu, w 2008 komuniści stracili Wo Weihana, kierującego spółką, zajmującą się badaniami medycznymi, za przekazywanie tajemnic wojskowych tajwańskiemu wywiadowi.

W ciągu ostatnich dwóch lat, po dojściu do władzy ugodowego w swojej polityce zagranicznej prezydenta Ma Ying-jeou, bezpośrednie napięcie wojskowe między ChRL a Republiką Chińską zmalało. Według ministra obrony, wzrosło natomiast natężenia działań komunistycznego wywiadu. Wiąże się to również ze zwiększeniem nacisków politycznych i gospodarczych na USA, w celu zablokowania dostaw sprzętu wojskowego na wyspę (zobacz także: Tajwan - znowu 6 miliardów).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.