Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejny test Arrow

Przemysł zbrojeniowy, 23 lutego 2011

Amerykańska Agencja Obrony Antybalistycznej MDA poinformowała o przeprowadzeniu udanego testu pocisku Arrow. Próba systemu, rozwijanego wspólnie z Izraelem, odbyła się w USA.

System Arrows chroni Izrael przed pociskami balistycznymi krótkiego i średniego zasięgu od 2000. Szacuje się, że obecnie wykorzystywane są dwie baterie tego typu / Zdjęcie: MDA

Próba odbyła się w ramach programu modernizacji systemu, Arrow System Improvement Program (ASIP). Prace wykonywane są za pieniądze amerykańskich podatników - rocznie Waszyngton przekazuje na ten cel ok. 200 mln USD rocznie.

Test odbył się wczoraj. Pocisk wystrzelono do celu, imitującego pocisk balistyczny, z poligonu Pt. Mugu na wybrzeżu Kalifornii. Cel został zlokalizowany przez izraelski radar Elta EL/M-2080 Green Pine, po czym został trafiony pociskiem Arrow. Próbę przeprowadzono w realistycznych warunkach, z wykorzystaniem systemu w docelowej, operacyjnej konfiguracji.

Arrow 2 jest jednym z elementów systemu antybalistycznego, rozwijanego w Izraelu za środki USA, przy pomocy amerykańskich technologii i z udziałem tamtejszych przedsiębiorstw. Pozostałe elementy systemu obrony zestawy David`s Sling, przeznaczone do niszczenia pocisków balistycznych krótkiego zasięgu i pocisków samosterujących i system Iron Dome, do przechwytywania pocisków i rakiet artyleryjskich (zobacz: Dolary na Iron Dome). Pierwszy z nich znajduje się jeszcze w fazie testów, drugi powinien osiągnąć gotowość operacyjną w najbliższym czasie. Dodatkowo Tel-Awiw i Waszyngton zdecydowały się na rozwój zestawów Arrow 3, których zadaniem ma być przechwytywanie pocisków balistycznych o zasięgu 3,5-5 tys. km (zobacz: Amerykanie sfinansują Arrow 3).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.