Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rafale zniszczył Galeba

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 24 marca 2011

Dzisiaj przed południem, francuski myśliwiec zniszczył na lotnisku wojskowym w Misracie libijski odrzutowiec wojskowy, zaraz po jego wylądowaniu.

Jeden z Soko G-2A-E Galeb libijskiej szkoły lotniczej. 24 lutego rebelianci zdobyli 4 takie samoloty - wraz z kilkoma śmigłowcami Mi-2 - w bazie lotniczej pod Mistratą. Wraz z rządową ofensywą, zostali jednak szybko wyparci na tereny o zwartej zabudowie / Zdjęcie: xairforces.net

Według oświadczenia przedstawicieli sił zbrojnych USA, o 11:40 czasu lokalnego, francuski myśliwiec Rafale zniszczył libijski samolot szkolno-bojowy Galeb, który wylądował na lotnisku pod Misratą.

Inne informacje oficjalne precyzują, że Galeb został wykryty przez francuski samolot wczesnego ostrzegania Boeing E-3F (zobacz: Modernizacja francuskich E-3F). W kierunku libijskiego odrzutowca został skierowany najbliżej znajdujący się samolot, francuski Rafale.

Nim zdołał przechwycić Galeba, libijski pilot wylądował w bazie, położonej kilka kilometrów na południe od Misraty. W związku z tym atakujący zniszczył go już na ziemi, przy pomocy precyzyjnej bomby Sagem AASM.

Jest to pierwszy przypadek udaremnionej próby złamania zakazu lotów nad Libią przez zagraniczne myśliwce.

Wojska lotnicze Libii zakupiły 116 jugosłowiańskich samolotów, które powstały tylko kilka lat przed polskimi TS-11 Iskra i reprezentują porównywalny poziom techniczny. Podobnie jak nasze maszyny, także Galeby mogą być wykorzystywane do rozpoznania i wykonywania nieskomplikowanych zadań szturmowych, dzięki wbudowanym w kadłub dwóm wkm-om kalibru 12,7 mm oraz możliwości podwieszania uzbrojenia o maksymalnej masie do 300 kg.

Mimo wczorajszych bombardowań sił rządowych w Misracie i na jej obrzeżach (zobacz: Libia - zniszczone lotnictwo), walki o centrum miasta toczą się również dzisiaj. W nocy bowiem grupa czołgów ponownie przedarła się w rejony opuszczone po południu. Według informacji rebeliantów, siły rządowe są jednak obecnie skutecznie spychane z zajętych stanowisk, w kierunku centralnego placu.

Jednocześnie ujawniono, że opanowany przez rebeliantów port został zablokowany od strony morza przez dwa okręty rządowe. Wczoraj przedstawiciel nowego, tymczasowego rządu libijskiego w Bengazi powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że port może służyć do zaopatrzenia odciętego od dostaw miasta...

Jeżeli informacje te okażą się prawdziwe, będzie to pierwszy, potwierdzony przykład wykorzystania jednostek marynarki wojennej przez zwolenników Muamara Kaddafiego. Faktem jest jednak, że nie biorą one bezpośredniego udziału w walkach, prawdopodobnie w obawie przed akcją zachodniego lotnictwa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.