Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Europoltech 2011: Akcesoria Magpula w Polsce

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 18 kwietnia 2011

Do Polski trafiły produkty amerykańskiego Magpula. Po raz pierwszy pełną ofertę jego akcesoriów do broni strzeleckiej pokazano na targach Europoltech.

Stała kolba do AR-15/M16 PRS (Precision Rifle Stock), chwyt skośny AFG  (Angled Fore Grip), łoże MOE HG-Carbine, dodatkowa dźwignia zwalniacza  zespołu ruchomego z tylnego położenia BAD (Battery Assist Device),  magazynek PMAG30 MagLevel i kolba o regulowanej długości MOE-CS

Magpul Industries Co. została założona w 1999 w Kolorado, przez byłego sierżanta zwiadu USMC, Richarda M. Fitzpatricka. Po zakończeniu służby, wraz z dwoma kolegami, postanowił rozpocząć produkcję swojego wynalazku - urządzenia pomagającego w szybkiej wymianie magazynków. W kwietniu 1999 złożył wniosek o przyznanie patentu na niewielką, gumową obejmę z uchwytem, nakładaną na dolną część korpusu magazynka. Było to rozwinięcie polowego pomysłu polegającego na przyczepieniu taśmą samoprzylepną do ścianek kawałka linki lub taśmy. Zaopatrzony w uchwyt magazynek, umieszczany jest w ładownicy szczękami w dół. Dzięki temu, po otwarciu ładownicy można go szybko wyciągnąć jedną ręką. Wynalazca nazwał swoją obejmę Magpulem (w żargonie użytkowników, nazwa zaczęła funkcjonować jako rzeczownik pospolity), tak samo, jak przedsiębiorstwo.

W ofercie Kalibra znalazły się obejmy na magazynki M16 Magpul, wymienne  dno magazynka PMAG20/30/40 z chwytem PMAG Ranger, jak również zaczep do  pasa nośnego M16/M4 ASAP (Ambidextrous Sling Attachement Point), osłona  spustu ATG i chwyt pistoletowy z wymiennym grzbietem MIAD (MIssion  ADaptable)

Miarą sukcesu Fitzpatricka, odnalezienia przez niego niszy rynkowej i wyjścia naprzeciw potrzebom użytkowników - niewielkiej pomocy udzielił również rząd Stanów Zjednoczonych, rozpoczynając w międzyczasie globalną wojnę z terroryzmem - jest to, że sprzedano blisko 1,5 miliona tych prostych elementów. Dzięki temu przedsiębiorstwo zyskało kapitał, rozwinęło i poszerzyło ofertę swoich wyrobów z tworzyw sztucznych. Obecnie Magpul wytwarza m.in. chwyty mocowane w miejscu denka magazynka, obejmy na jego korpus, kolby stałe i o regulowanej długości, łoża, chwyty pistoletowe, przednie pionowe i skośne, maskownice na szyny uniwersalne, przełączniki, osłony spustów, czy składane, mocowane na szynie montażowej celowniki zapasowe.

Prawdziwym sukcesem okazał się opracowany magazynek wykonany z korpusem z wytrzymałego tworzywa sztucznego - PMAG i jego liczne odmiany (patrz: EMAG w Afganistanie, 2011-01-24). Dzięki zastosowaniu polimeru magazynek jest bardziej wytrzymały od dotychczas powszechnie używanych aluminiowych i znacznie lżejszy od niezawodnych, lecz ciężkich stalowych. Magpul wytwarza magazynki w odmianach z pełnym korpusem lub wyposażonym w przezroczyste okno inspekcyjne (odmiany MagLevel), pokazujące liczbę pozostałej w środku amunicji.

W 2007 Magpul pokazał na wystawie SHOT Show modele stworzonego w Kolorado, dosyć futurystycznego z wyglądu, wielokalibrowego (dostosowanego do różnego rodzaju amunicji, prototypy strzelały nabojami 5,56 mm x 45 i 5,45 mm x 39), modułowego karabinka automatycznego, zaprojektowanego z szerokim wykorzystaniem tworzyw sztucznych i stopów aluminium. W styczniu 2008 prawa do projektu nazwanego Masada ACWS (Adaptive Combat Weapon System) zakupił producent broni strzeleckiej Bushmaster.

Najbardziej pożądanym elementem oferty Magpula na polskim rynku jest  30-nabojowy magazynek z tworzywa sztucznego PMAG/EMAG30, uznawany za  jeden z najlepszych magazynków do M16

Ostatecznie konstrukcja, po dopracowaniu i wdrożeniu do seryjnej produkcji, trafiła w 2010 do oferty dwóch przedsiębiorstw będących własnością grupy kapitałowej Freedom Group: Remington Defense - broń przeznaczona na rynek wojskowy (patrz: Nowości Remington Arms, 2009-07-02) i Bushmaster - karabinki samopowtarzalne i automatyczne na rynek cywilny i służb mundurowych. Jednocześnie nazwę zmieniono na ACR (Adaptive Combat Rifle). W 2010 broń została zakupiona również przez Polskę (patrz: Bushmaster ACR dla Polski, 2011-02-04), konstrukcja jest oferowana na krajowym rynku przez spółkę IMS-Griffin. W 2008 na kolejnych targach SHOT Show zaprezentowano 7,62-mm karabin automatyczny Magpul Masood, jednak projekt do tej pory nie znalazł nabywcy.

Do tej pory w Polsce nie prezentowano jednak akcesoriów do broni strzeleckiej wytwarzanych przez Magpul. Choć wyroby te są często sprowadzane prywatnie wprost ze Stanów Zjednoczonych, jednak do 2011 przedsiębiorstwo z Kolorado nie miało krajowego przedstawiciela. Polskim dystrybutorem produktów sygnowanych charakterystycznym logo stał się warszawski Kaliber. Na jego stoisku na Europoltechu 2011 znalazła się pełna oferta Magpula, w skład której wchodziły magazynki, naboje treningowe, chwyty, a nawet bojowo wyglądające etui do iPhone.

Na razie wszystkie te wyroby, poza ochronnym opakowaniem dla komórki, dostępne są jedynie dla odbiorców instytucjonalnych (wynika to z amerykańskich ograniczeń eksportowych zgodnych z ITAR). Przedstawiciele Kalibra czynią starania, aby zakup magazynków PMAG/EMAG, kolb, łóż, systemu MOE, czy chwytów był w przyszłości możliwy również dla osób indywidualnych, w tym strzelców sportowych.

Zdjęcia: Remigiusz Wilk


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.