Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDEF 2011: Beretta w Stambule

Przemysł zbrojeniowy, 13 maja 2011

Przedstawiciele nowo powstałej Beretta Defense Technologies potwierdzili podpisanie kontraktów na dostawy karabinków ARX 160A1/A2 do 5 państw. Ujawnili też odmianę broni do amunicji 7,62 mm x 39.

Nowy, modułowy karabinek uniwersalny Beretta ARX 160 pokazywany był w Stambule w dwóch odmianach - podstawowej A1 w kolorze czarnym i dla jednostek specjalnych A2 w barwie piaskowej / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

W Stambule zadebiutował nowy oddział Beretta Group - Beretta Defense Technologies (BDT), w skład którego wchodzą marki Beretta, Benelli, Sako i Steiner. Jednocześnie Włosi pochwalili się już pięcioma odbiorcami najnowszej konstrukcji - 5,56-mm modułowego karabinka uniwersalnego ARX 160 (patrz: ARX 160 przyjęty do uzbrojenia, 2009-04-01). Najwięcej trafi do armii włoskiej, w odmianach A1 i A2. Partię tej broni zamówiły również albańskie siły specjalne, policja meksykańska (patrz: Eksportowe sukcesy ARX 160, 2009-09-13), nieujawnione formacje z Turkmenistanu oraz nieokreślony odbiorca zagraniczny, z którym rozmowy toczyły się właśnie na IDEF. Ze względu na sytuację polityczną, nie udało się doprowadzić do sfinalizowania umowy z Egiptem. Nadal nierozstrzygnięty jest przetarg na dostawę subkarabinków dla komandosów brytyjskich, w którym udział bierze odpowiednio zmodyfikowany ARX 160 ze skróconą lufą (długości około 305 mm) i kolbą (patrz: Subkarabinki dla Brytyjczyków, 2009-09-11).

Beretta ARX 160A2 dla komandosów z dodatkowym wyposażeniem - tłumikiem dźwięku, ergonomicznym chwytem przednim i bagnetem / Zdjęcie: BDT

Jednocześnie Beretta, ze względu na zapotrzebowanie wojsk specjalnych, stworzyła nową odmianę ARX 160, początkowo określaną mianem SF (Special Forces), zaś obecnie ARX 160A2 (patrz: Beretta dla komandosów, 2010-10-20). Broń przeszła pomyślnie testy wojskowe, ale komandosi zażądali dalszych modyfikacji konstrukcji, obejmujących m.in. wprowadzenie chwytu pistoletowego z dodatkowym występem dla podtrzymania palców dłoni, czy zmianę stopki kolby na gumową.

Nowy model charakteryzuje się odmienną grzbietową szyną montażową, pozbawioną stałych, składanych przyrządów celowniczych. Na życzenie wojsk specjalnych wprowadzono półprzezroczysty magazynek z tworzywa sztucznego, produkowany przez amerykański Lancer Systems L5 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Na pierwszy rzut oka ARX 160A2 wyróżnia się odmiennym, piaskowym kolorem tworzywa sztucznego, z którego wykonano komorę zamkową, komorę spustową i kolbę, jak również aluminiowe szyny montażowe. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie ceramicznej osłony termicznej komory gazowej i lufy, przy końcu polimerowej komory zamkowej. Takie rozwiązanie pozwala komandosom na prowadzenie intensywnego ognia ciągłego (typowy żołnierz specjalny włoskiej armii posiada około 11 magazynków, które stanowią jego podstawową jednostkę ognia), bez ryzyka samozapłonu naboju w komorze czy też odkształcenia plastiku.

Największa różnica między ARX 160A1, a modelem A2 to ceramiczna osłona cieplna lufy przy końcu komory zamkowej karabinka / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Choć wprowadzone modyfikacje w odmianie ARX 160A2 zwiększają cenę jednostkową karabinka o 25-30% w porównaniu z ARX 160A1, to przedstawiciele BDT nie ukrywają, że po pierwsze, jest to produkt prestiżowy, dla wybranej grupy użytkowników, a po drugie - na ich bazie zamierzają stworzyć karabinek maszynowy, z dłuższą lufą i zasilany z magazynka pudełkowego o dużej pojemności.

W drugiej połowie roku Beretta oficjalnie zaprezentuje karabinek ARX 160A1 dostosowany do rosyjskiej amunicji 7,62 mm x 39 i zasilany z magazynków od AK/AKM / Zdjęcie: BDT

Jednocześnie w Stambule ujawniono, że kończą się prace nad odmianą ARX 160A1/A2, zasilaną amunicją 7,62 mm x 39 z magazynków wymiennych z magazynkami od karabinka AK/AKM. W celu dostosowania broni do rosyjskiego naboju należy wymienić lufę, zamek i komorę spustową. Modułowa konstrukcja pozwala to uczynić, bez użycia narzędzi w czasie niewiele dłuższym, niż minuta. ARX 160A1 w takiej postaci zadebiutuje na targach policyjnych Milipol w Paryżu, w drugiej połowie 2011.

Na zlecenie nieujawnionego odbiorcy 40-mm granatników GLX 160 opracowano możliwość podwieszania tej broni pod karabinki M16A1/A2 / Zdjęcie: BDT

Włosi poinformowali również, że na zlecenie nieujawnionego odbiorcy - użytkownika karabinków M16A2, dostosowali swój granatnik jednostrzałowy GLX 160 do podwieszania pod amerykańską konstrukcję (na szynie montażowej mocowanej w miejscu łoża).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra