Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wycofanie HMAS Manoora

Marynarka wojenna, 31 maja 2011

27 maja w bazie morskiej Garden Island w Sydney odbyła się ceremonia wycofania ze służby okrętu desantowego HMAS Manoora. Odbyła się ona o rok wcześniej, niż zakładano.

Okręt o wyporności 8534 t i długości 159,2 m mógł przewozić standardowo 450 żołnierzy i dysponował powierzchnią ładunkową ok. 1000 m kw. Po modernizacji mógł przewozić nawet czołgi podstawowe Abrams

HMAS Manoora to jeden z dwóch okrętów typu Kanimbla, które Australijczycy kupili od USA w połowie lat 1990. Od 1971 służył on - jako USS Fairfax County - w US Navy.

Nowy użytkownik poddał go dwukrotnie poważnym modyfikacjom i intensywnie wykorzystywał, w tym w okresie pierwszych ataków na Afganistan czy w misjach humanitarnych w rejonie Australii. Ze względu na wiek okrętu planowano jego wycofanie w 2012.

Ceremonia zwinięcia bandery / Zdjęcia: RAN

W ubiegłym roku wyszły na jaw poważne usterki, w związku z czym zdecydowano się poddać jednostkę remontowi. Szczegółowe badania wskazały, że byłby on nieopłacalny: problem - oprócz zepsucia instalacji alarmowych i głównego dźwigu - stanowiła wykryta korozja. Stąd decyzja o wcześniejszym wycofaniu okrętu ze służby.

Oba okręty typu Kimbala, jak i nieco mniejszy HMAS Tobruk zostaną w latach 2014-2015 zastąpione przez dwa duże okręty desantowe typu Canberra (zobacz: Wodowanie Canberry).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.