Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Premiera Didgori 2

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 04 czerwca 2011

W czasie parady z okazji Dnia Niepodległości Gruzji w Tbilisi pokazano po raz pierwszy rodzinę pojazdów opancerzonych Didgori.

Na paradzie w Tbilisi 26 maja pokazano 14 pojazdów opancerzonych w dwóch wariantach: Didgori 1, który może przewozić 9 żołnierzy, oraz Didgori 2 zabierającego o 2 żołnierzy mniej. Każdy pojazd ma 2-osobową załogę - kierowcę i operatora uzbrojenia. Dysponują oni systemem obserwacji do przodu i do tyłu z kamerami FLIR Systems przekazującymi obraz na 3 wyświetlacze.

Pojazdy Didgori zostały opracowane przez wytwórnię lotniczą w Tbilisi (TAM, Tbilisi Aircraft Manufakturing) we współpracy z państwowym Wojskowym ośrodkiem naukowo-technicznym Delta. Główny konstruktor to Zwiad Cikolija - znany projektant samochodów i designer popularnych produktów użytkowych. W sumie TAM dostarczyła armii gruzińskiej 30 Didgori obu wersji. Pierwsze pojazdy były testowane w 4. brygadzie piechoty.

Didgori 1 jest uzbrojony w 7,62-mm napędowy km Garwood Industries M134G, a Didgori 2 w 12,7-mm wkm NSW. Stanowiska (obrotnice) karabinów są częściowo opancerzone i obsługiwane ręcznie.

Konstruktorzy Didgori wzorowali się na pojazdach Cobra tureckiego Otokara, które wcześniej kupiła Gruzja (Walki w Osetii Południowej, 2008-08-08). Do budowy Didgori wykorzystano podwozie ciągnika Ford-F. 7-tonowe pojazdy napędzane są silnikami wysokoprężnymi o mocy 450 KM. Rozwijają prędkość do 100-120 km/h, a ich zasięg wynosi 500 km.

Didgori ma zabezpieczać załogę przed wybuchem ładunku o masie do 6 kg TNT (poziom 2b STANAG 4569). Opancerzenie częściowo zabezpiecza przed ostrzałem pociskami kal. 7,62 mm (poziom 2 STANAG 4569). Dolna część pojazdu jest opancerzona osłoną 3-warstwową. Środkowa z tych warstw ma tłumić falę uderzeniową, a zewnętrzne chronią przed odłamkami. Nadwozie jest wyposażony w 3 drzwi - jedne z tyłu i dwa po bokach.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.