Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katapultowany F-35C

Lotnictwo wojskowe, 28 lipca 2011

Wczoraj w ośrodku doświadczalnym bazy lotnictwa US Navy w Lakehurst odbyła się pierwsza próba startu myśliwca pokładowego F-35C, przy użyciu katapulty.

Testowy F-35C w czasie ostatnich przygotowań przed startem w Lakehurst / Zdjęcie: Lockheed Martin

W kokpicie testowanego prototypu, oznaczonego jako CF-3, zasiadł por. Chris Tabert. Jest on najmłodszym pilotem programu. Nie ma tak dużych umiejętności jak lotnicy doświadczalni, dysponuje jednak bieżącym doświadczeniem w lataniu w jednostkach operacyjnych.

Start odbył się przy pomocy katapulty TC-13 Mod 2, podobnej do tych, które stosowane są na pokładach amerykańskich lotniskowców. Program testów zakłada próby przy wykorzystaniu zmiennej mocy systemu katapultowego, różnych trybów jego działania oraz deflektora, który podnosząc się za samolotem i odbijając strugę gazów wylotowych silnika, zwiększa przyspieszenie maszyny.

Lotniskowcowa odmiana Lightninga II jest najmłodszą wersją F-35. Jej oblot odbył się nieco ponad rok temu (zobacz: Oblot pokładowego F-35). W porównaniu do standardowego F-35A, ma wzmocnione podwozie i strukturą płatowca, co przekłada się na zmniejszenie udźwigu, w tym masy przenoszonego uzbrojenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.