Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Arsenał został sprywatyzowany

Przemysł zbrojeniowy, 27 października 2011

Bułgarski rząd sprzedał wczoraj 35,78% udziałów w największych w kraju zakładach zbrojeniowych Arsenał z Kazanłyku. Właścicielem całego majątku będzie załoga przedsiębiorstwa.

Muzeum zakładów Arsenał z Kazanłyku. Profil produkcji przedsiębiorstwa nie zmienił się od lat. Bułgarzy nadal oferują całą gamę uzbrojenia strzeleckiego, granatniki - w tym przeciwpancerne - moździerze i amunicję kalibrów od 5,56 do 120 mm. Dodatkowo fabryka oferuje różnego rodzaju środki pirotechniczne, zapalniki, itp. / Zdjęcie: Arsenał

Arsenał jest największym zakładem zbrojeniowym Bułgarii, zatrudniającym ok. 7,5 tys. pracowników. Większość z nich realizuje zlecenia wojskowe. Głównym odbiorcą pozostają rodzime siły zbrojne, jednak Sofii udało się w ostatnich latach wygrać szereg lukratywnych kontraktów zagranicznych, w tym sprzedaż karabinków rodziny AK do Iraku i Indii, pokonując silną konkurencję, m.in. z Rosji czy nawet naszego kraju.

W latach 1999-2001 ponad 65% udziałów zostało wykupionych przez ówczesny zarząd i pracowników, tworzących spółkę Arsenał 2000. W okresie kryzysu gospodarczego władze w Sofii zdecydowały się na sprzedaż pozostałych udziałów (zobacz: Prywatyzacja Arsenału). Naturalnym nabywcą okazała się spółka pracownicza.

Ostatecznie państwo sprzedało jej 769 180 udziałów o wartości 15,1 mln lewów (10,7 mln USD). Transakcja wejdzie w życie po uzyskaniu zgody urzędu antymonopolowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.