Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SHOT Show: Ulepszona Balista

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 21 stycznia 2012

W Vegas zaprezentowano zmodyfikowany, zgodnie z uwagami snajperów wojsk specjalnych, karabin wyborowy FN Ballista.

Nowy karabin wyborowy FN Ballista oferowany amerykańskim komandosom w ramach programu PSR podczas pokazu na strzelnicy niedaleko Las Vegas

Amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych (US SOCOM) ogłosiło w 2009 program Precision Sniper Rifle (PSR), w ramach którego komandosi mają otrzymać jeden powtarzalny karabin wyborowy, który zastąpi dotychczas używane konstrukcje: M24, M40 i Mk 13. Do tej pory nie nastąpiło jego rozstrzygnięcie, a uczestniczący w programie potencjalni dostawcy zaprezentowali w Vegas poprawione odmiany swoich konstrukcji strzeleckich.

Do tej pory każdy z rywalizujących producentów - m.in. Barrett z modelem MRAD, Remington z karabinem MSR (patrz: Nowości Remington Arms, 2009-07-02) czy Beretta Defense Technologies/SAKO z TRG M10 (patrz: DSEi 2011: Debiut SAKO TRG M10, 2011-09-14) - dostarczył US SOCOM do testów 3 karabiny, wraz z 3 celownikami optycznymi i tłumikiem dźwięku. W skład ukompletowania weszły pas nośny, zestaw do czyszczenia i konserwacji broni, 10 magazynków, dwójnóg, miękka torba transportowa, sztywna skrzynia transportowa, dwa zestawy sprawdzianów, narzędzia potrzebne do częściowego rozłożenia broni oraz łącznie 2000 sztuk odpowiedniej amunicji.

Choć broń zadebiutowała w 2010, to prezentowana w 2012 konstrukcja jest zmodyfikowana, po testach przeprowadzonych przez US SOCOM

PSR ma strzelać komercyjnie produkowaną amunicją, spełniającą standardy SAAMI lub CIP. W praktyce wszyscy liczący się producenci dostarczyli modułowe konstrukcje do amunicji: 8,6 mm x 70 (.338 Lapua Magnum), 7,62 mm x 67 (.300 Winchester Magnum) i 7,62 mm x 51. Dwie ostatnie były już używane przez amerykańskich komandosów w karabinach M24, M40 i Mk 13, nabój .338 LM, o ile zostanie przyjęty do uzbrojenia, będzie pewną nowością w arsenałach jednostek specjalnych Stanów Zjednoczonych (w niewielkich liczbach konstrukcje tego typu były kupowane przez najbardziej elitarne jednostki).

Wszystkie PSR zostały wyposażone w składaną, wysuwaną lub odczepianą kolbę. Długość całkowita karabinu w pełnej konfiguracji (bez tłumika dźwięku) nie przekracza 1321 mm, zaś pojedynczego zespołu (lufy, zestawu szyn czy komory zamkowej) 1016 mm. Broń wyposażona jest w komplet uniwersalnych szyn montażowych - górnej i bocznych, rozmieszczonych co 90°. Grzbietowa szyna ma możliwość powtarzalnego mocowania urządzeń optoelektronicznych i być wystarczająco długa, aby obok celownika optycznego zmieściły się na niej przystawki noktowizyjne AN/PVS-22, AN/PVS-26, AN/PVS-24 (CNVD-I2) i termowizyjne SU-232/PAS (CNVD-T).

Masa karabinu dostarczonego w programie PSR nie może przekroczyć 8,16 kg z zestawem szyn i pustym magazynkiem. Lufa ma być łatwowymienna w czasie nie dłuższym, niż 20 minut, przy czym większość producentów podaje czas krótszy od 5 minut.

Nowością FN Ballista, rzadko spotykaną w broni wyborowej, jest bezpiecznik chwytowy / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Ciekawie w założeniach taktyczno-technicznych określono wymagania, co do celności karabinu. Broń wraz z dedykowaną amunicją powinna dawać 80-procentowe prawdopodobieństwo rozrzutu pionowego nie większego, niż 1 minuta kątowa (1 MOA), przy czym żadna z grup trafień nie może mieć rozrzutu pionowego większego, niż 1,5 MOA. Warunki strzelania - temperatura w zakresie 4,5-52°C, prędkość wiatru nie przekraczająca 32 km/h, z podmuchami dochodzącymi do 48 km/h, możliwe prowadzenia ognia podczas opadów lub nie, widoczność do 1500 m. Prawdopodobieństwo trafienia (rozrzut) ma zostać ocenione przy strzelaniu w tych samych warunkach na dystansie 500 m, na którym rozrzut broni nie może być większy, niż 1,5 MOA.

W 2012 na SHOT Show zadebiutowała poprawiona odmiana karabinu FN Ballista (tak naprawdę jest to przyjęta do oferty Fabrique Nationale Herstal niemiecka konstrukcja opracowana przez przedsiębiorstwo Unique Alpine TPG-3A1 z Bawarii). To konstrukcja modułowa, dostosowana - po wymianie lufy i zamka - do amunicji 7,62 mm x 51, .338 LM i .300 WM. Interesującą ciekawostką w broni wyborowej, której nie miał pierwszy model, jest wprowadzenie bezpiecznika chwytowego. Jest to efekt testów realizowanych w jednostkach specjalnych. Poza tym, Ballista ma dodatkowe dwa zabezpieczenia od strzałów przypadkowych.

Sam karabin wyposażony jest w długą, grzbietową szynę montażową o mikroskosie 20 MOA (opcjonalnie 30 MOA), w pełni regulowany mechanizm spustowy jedno- lub dwustopniowy o sile od 0,9 do 2,3 kg. Ballista jest zasilana z jednego rodzaju, uniwersalnego magazynka, który dostosowany został do wszystkich typów amunicji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.