Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Osamotniony Afganistan?

Strategia i polityka, 20 lutego 2012

Minister obrony Afganistanu, gen. Abdul Rahim Wardak, ostrzegł, że planowane przez USA zmniejszenie liczebności miejscowych sił bezpieczeństwa do 230 tys. może doprowadzić do katastrofy.

Afgańscy żołnierze - podobnie jak żołnierze każdego innego państwa - doskonale prezentują się na zdjęciach. Niestety, w rzeczywistości ich siła bojowa jest znacznie ograniczana przez liczne dezercje i rezygnacje ze służby (rzędu 30-40% rocznie) oraz infiltrowanie przez podziemie. Jeżeli najnowszy plan USA zostanie zrealizowany, może spodziewać się podobnego finału, jak po wycofaniu się sił sowieckich. Mudżahedini potrzebowali po 1989 jedynie 3 lat na zniszczenie prokomunistycznego rządu i zajęcie Kabulu / Zdjecie: ISAF

Propozycja zmniejszenia liczebności afgańskich sił bezpieczeństwa po 2014 jest dopiero rozważana. Plan był jednak dyskutowany w czasie ostatniego spotkania ministrów NATO w Brukseli. Zakłada on, że roczne utrzymanie formacji wojskowych i policyjnych, liczących docelowo 230 tys. ludzi, będzie kosztowało 4,1 mld USD. Część tej kwoty mają wyłożyć władze w Kabulu, większość pochodzić ma jednak od donatorów zagranicznych.

Obecnie afgańskie siły zbrojne znajdują się w trakcie intensywnej rozbudowy, której celem - w myśl międzynarodowych porozumień - jest osiągnięcie w 2015 liczebności 240 tys. żołnierzy i 160 tys. policjantów (zobacz: Afganizacja od 2011). Na ten cel przeznacza się rocznie kilkanaście mld USD, z których większość pochodzi z USA. Wysiłek ma pozwolić na wycofanie większości sił zagranicznych z Afganistanu w 2014.

Według stosunkowo niedawnych informacji, z października ubiegłego roku, łączna liczebność afgańskiego wojska i policji przekroczyła nieco poziom 300 tys. (zobacz: 306 tysięcy żołnierzy i policjantów). Dzisiaj może być nieznacznie większa. W 2014 siły te powinny osiągnąć 352 tys. osób.

Ujawnienie istniejących planów zmniejszenia wielkości donacji zagranicznych, już od 2014, i ustalenie ich we względnie niewielkim wymiarze, związane jest prawdopodobnie z obecną sytuacją budżetową państwa zachodnich, a USA w szczególności.

Faktem jest jednak, że ograniczenie liczebności afgańskich sił bezpieczeństwa (w zasadzie do poziomu pokojowego - w podobnej liczbą mieszkańców Polsce jest ok. 200 tys. żołnierzy i policjantów) uniemożliwiłoby skuteczne zwalczanie partyzantki. Jednocześnie proponowany pułap wydatków wyklucza znaczne zakupy nowoczesnego sprzętu.

Obecnie w Afganistanie jest nieco mniej niż 130 tys. zagranicznych żołnierzy, wspierających opisane już siły lokalne. Nie są one jednak w stanie doprowadzić do pokonania przeciwnika.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.