Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rozwój SOM

Przemysł zbrojeniowy, 11 marca 2012

Tureccy konstruktorzy opracowują kolejne warianty pocisku samosterującego SOM. W wersji lądowej pociski będą wystrzeliwane z wyrzutni przewożącej 2 zasobniki startowe.

Rodzina pocisków samosterujących SOM (Stand-off Mühimmat Seyir Füzesi) jest rozwijana przez TÜBİTAK-SAGE od 2006. Istnienie lotniczej wersji SOM ujawniono 4 czerwca 2011 w czasie obchodów 100-lecia tureckiego lotnictwa wojskowego (DSEi 2011: Turecki pocisk samosterujący, 2011-09-20). SOM jako pierwszy system uzbrojenia poza USA wykorzystuje Universal Armament Interface (UAI), który ma ułatwić integrowanie uzbrojenia ofensywnego z platformą-nosicielem. UAI jest rozwinięciem Mil Std 1760.

W podstawowej wersji - SOM A, pocisk ma zasięg 180 km. 27 września 2011 przeprowadzono próbę prototypu o zasięgu 250 km. Obecnie testowany jest już wariant o zasięgu 300 km i dokładności trafienia 5-10 m. Testy wersji zdolnej do zaatakowania celu w odległości do 500 km mają rozpocząć się jeszcze w bieżącym roku. W 2014 ma powstać pocisk samosterujący o zasięgu 1500-2500 km, a więc mający znaczenie strategiczne (media informowały niedawno, że taki zasięg będzie miała turecka rakieta balistyczna, Turcja buduje rakietę o zasięgu 2,5 tys. km, 2012-02-05). Miałby on być wystrzeliwany nie tylko z powietrza, ale i z ziemi.

SOM A jest naprowadzany na cel z użyciem systemu pozycjonowania satelitarnego (wspomaganego INS i radarem mapującym) i może atakować cele o koordynatach określonych przed startem. Pociski SOM B1 i 2 są wyposażone w głowicę na podczerwień, udokładniającą trafienie w ostatniej fazie lotu. SOM B2 ma atakować szczególnie mocno chronione cele podwójnym penetratorem (patrz rysunek). W obu wersjach SOM B ma być możliwe przekazywanie danych o celu już czasie lotu pocisku.

Test pocisku z głowicą wersji IIR przeprowadzono pod koniec lutego. Pocisk trafił wówczas we wskazaną wcześniej, jedną z 6 makiet podobnych budynków (patrz zdjęcie). Efekt zaprezentowano w czasie 4. Dni Przemysłu Obronnego, które odbyły się 1-2 marca.

Równolegle z rozwojem wersji lotniczych SOM trwają prace nad odmianą lądową. Pociski w tej wersji będą uzupełnione startowym blokiem przyspieszającym. Wyrzutnia lądowa ma przewozić dwa zasobniki z pociskami (patrz rysunki).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra