Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

84-mm amunicja dla Australii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 04 maja 2012

SAAB Bofors Dynamics podpisał umowę na dostawę 84-mm amunicji dla australijskich granatników Carl-Gustaf M2/M3.

W 2009 Australia podpisała umowy na dostawy 437 granatników Carl-Gustaf M3 MDFSW wraz z taką samą liczbą celowników termowizyjnych AN/PAS-13C(V)3 HWTS / Zdjęcie: DMO

Warte 29,6 mln dolarów zamówienie na dostawy amunicji kalibru 84 mm dla granatników bezodrzutowych Carl-Gustaf M3 jest efektem zapytania ofertowego z początku 2011, ogłoszonego przez australijską agencję logistyki wojskowej DMO. Dostawy mają zostać zrealizowane w 2013.

Produkowany przez SAAB Bofors Dynamics granatnik M3 kalibru 84 mm wraz z całą rodziną amunicji / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Australia od lat 1970. użytkuje granatniki bezodrzutowe rodziny Carl-Gustaf, początkowo w odmianie M2. W ramach drugiej fazy programu Land 40, australijskie siły zbrojne zamierzały nabyć nową średnią broń wsparcia ogniem bezpośrednim MDFSW (Medium Direct Fire Support Weapon) wraz z ciężkim celownikiem termowizyjnym HWTS (Heavy Weapon Thermal Sight).

Dostawy broni produkowanej przez SAAB Bofors Dynamics i celowników termowizyjnych wytwarzanych przez amerykański oddział BAE Systems zostały zakończone w listopadzie 2011. Broń ma uzupełnić, a następnie zastąpić w służbie starszy model M2 (na zdjęciu) / Zdjęcie: MO Australii

W październiku 2009 podpisano kontrakt na dostawy 437 produkowanych przez SAAB Bofors Dynamics unowocześnionych M3. W grudniu 2009 zawarto z BAE Systems Australia umowę na dostarczenie takiej samej liczby celowników termowizyjnych AN/PAS-13C(V)3 (Carl-Gustaf M3 dla Australii, 2010-02-24). Australijskie siły zbrojne są pierwszym użytkownikiem tak skonfigurowanej broni. Dostawy granatników z celownikami zostały zakończone w listopadzie 2011, a granatniki M3 w pierwszej kolejności trafiły do komandosów z MTF-3 operujących w Afganistanie, gdzie były wykorzystywane bojowo.

Granatnik bezodrzutowy Carl-Gustaf został wprowadzony do uzbrojenia armii szwedzkiej w 1948 jako 8,4 cm Granatgevär m/48. W 1964 pojawiła się jego poprawiona odmiana M2, wprowadzona do armii wielu państw m.in. Australii, Irlandii, Japonii, Kanady czy Wielkiej Brytanii.

84-mm granatnik bezodrzutowy Carl-Gustaf M3 jest konstrukcją bardzo popularną. Szacuje się, że ponad 50 tys. szwedzkich konstrukcji jest używanych w 40 państwach. W Polsce broń trafiła do Wojsk Specjalnych, na zdjęciu w rękach komandosa z gliwickiej JW Agat / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

W 1991 producent przedstawił kolejną, poprawioną generację granatników nazwaną M3. Ze względu na zastosowanie cienkościennej stalowej lufy w grubej otulinie z włókna szklanego, nowy model ma masę 8,5 kg i jest o 5,6 kg lżejszy od wcześniejszej odmiany. M3 trafił do uzbrojenia m.in. polskich Wojsk Specjalnych (JW Agat, JW GROM, JW Komandosów), jak też armii Stanów Zjednoczonych (Carl-Gustaf w US Army, 2012-01-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.