Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa Superjeta 100 w Indonezji

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 09 maja 2012

Rosyjski samolot pasażerski Suchoj Superjet 100 zaginął dziś w Indonezji. Prawdopodobnie doszło do katastrofy, a 45 osób znajdujących się na jego pokładzie zginęło.

SSJ 100, budowany przez holding Suchoja we współpracy z zagranicznymi dostawcami podzespołów i sprzedawany na rynkach trzecich przez SuperJet International - spółkę joint-venture z włoską Finmeccanica - cieszy się względnie dużą popularnością. W ciągu ostatnich 6 lat producent zebrał zamówienia na 181 samolotów, z opcją na 53 kolejne. Ich katalogowa wartość (bez opcji) to ponad 5,5 mld USD. Szacuje się, że dotychczasowe koszty programu rozwoju konstrukcji pochłonęły ponad 1,5 mld USD. Do tej pory użytkownikom przekazano 8 odrzutowców, z czego 7 otrzymał Aerofłot. Portfel zamówień opiewa na 234 samoloty, w tym 30 dla indonezyjskich linii Kartika

Kontakt z samolotem został utracony 21 minut po starcie z lotniska Halim Perdanakusum w Dżakarcie, o 14:35 czasu lokalnego, po tym jak załoga poprosiła o zezwolenie na obniżenie wysokości z 3 tys. m na 1,8 tys. m. Samolot zaginął w zachodniej części indonezyjskiej wyspy Jawa, w rejonie wulkanicznego masywu Salak, którego maksymalne wzniesienie wynosi 2211 m. Wysłane w ten rejon śmigłowce poszukiwawcze musiały zawrócić z powodu bardzo złej pogody. Poszukiwania komplikuje również górzysty teren.

Według władz Indonezji, w samolocie było 46 osób - 8 Rosjan, załoga i przedstawiciele ambasady rosyjskiej w Dżakarcie, 2 Włochów, Francuz, Amerykanin i 35 Indonezyjczyków, głównie przedstawicieli towarzystw lotniczych i dziennikarzy.

Najnowszy rosyjski odrzutowiec pasażerski Superjet 100 (nr rej. RA-97004) odbywał azjatycką podróż promocyjną. Indonezja była jego czwartym przystankiem na sześcioetapowej trasie. Wcześniej odwiedził Birmę, Pakistan i Kazachstan.

Dzisiejsza katastrofa utrudnia sytuację rosyjskiego lotnictwa, po serii katastrof i wypadków lotniczych w ciągu ostatnich 2 lat. Niedawno inny Superjet nie wystartował z lotniska w Mińsku (zobacz: Awaria Superjeta w Mińsku, 2011-12-25)

Superjet-100, regionalny odrzutowiec pasażerski zabiera 75-95 pasażerów. Ma konkurować z samolotami budowanymi przez Embraera w Brazylii i kanadyjskimi Bombardierami. Jego pierwszy lot komercyjny został ukończony w ubiegłym roku w Armenii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.