Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

PC-21 w pakiecie z Hawkami

Lotnictwo wojskowe, 18 maja 2012

Arabia Saudyjska zamierza kupić 55 samolotów szkolnych Pilatus PC-21 w uzupełnieniu negocjowanego równocześnie zamówienia na brytyjskie odrzutowce BAE Systems Hawk T2/Mk 128.

Zdjęcie: Pilatus

Rozmowy na temat zakupu przez Arabię Saudyjską partii samolotów szkolno-treningowych trwają już od dłuższego czasu. Według Flightglobal, mają się zakończyć w ciągu najbliższych 2 miesięcy. Producent odrzutowych Hawków, BAE Systems reprezentuje w negocjacjach także szwajcarską wytwórnię Pilatus. W grę wchodzi zamówienie na 60 Hawków i 55 turbośmigłowych samolotów PC-21.

W sierpniu 2004 BAE Systems podpisał kontrakt na dostawę saudyjskim wojskom lotniczym 72 myśliwców Eurofighter Typhoon (Eurofightery dla Arabii Saudyjskiej potwierdzone
, 2007-09-17, Eurofightery Arabii Saudyjskiej, 2009-06-15). Teraz negocjuje kontrakt dotyczący szkolno-treningowych odrzutowców Hawk T128/T2 (ich produkcja została przerwana z braku zamówień). Brytyjski koncern oferuje samoloty tego typu także USA i Polsce. Z kolei PC-21 są oferowane przez BAE Systems RAF (Royal Air Force) w ramach koncepcji MFTS (Military Flying Training System).

W połowie lat 1980. Brytyjczycy i Szwajcarzy dostarczyli Saudyjczykom w ramach wspólnego kontraktu poprzedników obecnie oferowanych samolotów - PC-9 i Hawk 65/65A. Kontrakt, realizowany przez British Aerospace (poprzednika BAE Systems), dotyczył po 50 samolotów obu typów. Do tej pory saudyjskie wojska lotnicze używają 47 PC-9 i 29 Hawków (jeden z Hawków grupy akrobacyjnej Saudi Hawks rozbił się niedawno, w czasie treningu 20 grudnia 2012, po zderzeniu z ptakiem, jego pilot przeżył).

Na wymianę kupionych w latach 1980. 30 samolotów PC-7 na PC-21 zdecydowały się niedawno ZEA (Oblot Pilatusa dla PC-21 dla ZEA, 2010-11-24). Zamówiły 25 PC-21, dostarczanych od końca 2011. Od nowych Hawków Emiraty wolały jednak włoskie M-346 Master.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra