Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

LCS do Zatoki Perskiej

Marynarka wojenna, 22 maja 2012

Wczoraj podsekretarz ds. marynarki wojennej USA, Bob Work poinformował, że planuje się docelowo wysłanie 8 fregat klasy LCS w rejon Zatoki Perskiej. Zastąpią one trałowce i jednostki patrolowe.

Jednostki obu typów klasy Littoral Combat Ship (LCS). Na pierwszym planie trimaran USS Independence, z tyłu klasyczny USS Freedom. Oba okręty nadały nazwę typom fregat do działań przybrzeżnych, US Navy kupuje bowiem - przynajmniej na razie - konstrukcje obu konkurencyjnych producentów. Zdjęcie wykonano 2 maja bieżącego roku, w czasie ćwiczeń u wybrzeży Kalifornii. Uwiecznia historyczne wydarzenie - pierwszy bezpośredni kontakt jednostek, które zostały zwodowane w 2006 i wstępnie przyjęte do służby (przede wszystkim do celów testowych) dwa lata później / Zdjęcie: US Navy

W czasie spotkania w Cato Institute w Waszyngtonie podsekretarz Work poinformował, że zawarte już porozumienia międzynarodowe i plany US Navy zakładają możliwość stacjonowania w bazie morskiej w Bahrajnie kilkunastu okrętów wojennych mniejszych rozmiarów.

Obecnie znajdują się tam 4 amerykańskie trałowce oraz 10 dużych łodzi patrolowych. Służą przede wszystkim do ograniczenia zagrożeń, wynikających z możliwości użycia przez Iran min i najlżejszych jednostek morskich do przerwania wywozu z portów Zatoki Perskiej ropy naftowej przez tankowce. Już wkrótce dołączą do nich kolejne cztery trałowce (zobacz: Więcej trałowców nad Zatoką).

Docelowo jednak wszystkie te okręty powinny zostać zastąpione 8 nowoczesnymi jednostkami klasy LCS. Mogą one - dzięki zastosowaniu wymiennych zestawów wyposażenia - zostać dedykowane do misji przeciwminowych, przeciwpodwodnych czy do działań nieregularnych, choć i tak dysponują szerokim wachlarzem systemów, czyniących z nich jednostki uniwersalne, na wzór europejskich wielozadaniowych fregat.

Plany mogą zostać jednak zrealizowane nie wcześniej niż pod koniec bieżącej dekady. Obecnie bowiem w służbie znajdują się jedynie 2 egz. prototypowe. Kolejna para została już zwodowana i przechodzi serię wstępnych testów, inne okręty znajdują się jeszcze w stoczniach, w różnych stadiach montażu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.