Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Akceptacja trzeciego LSC

Marynarka wojenna, 08 czerwca 2012

6 czerwca US Navy oficjalnie odebrała trzeci z okrętów do działań na wodach szelfowych klasy Littoral Combat Ship, przyszłego USS Fort Worth (LCS 3).

Druga z fregat typu Freedom w czasie prób na Jeziorze Michigan / Zdjęcie: US Navy

Prace przy okręcie rozpoczęły się w 2009, w stoczni Marinette Marine należącej do Lockheed Martina. Wodowanie odbyło się w grudniu 2010. Następnie doposażono jednostkę, przeprowadzając także serię prób, realizowanych na Jeziorze Michigan. 6 czerwca przedstawiciele US Navy odebrali fregatę, potwierdzając tym samym spełnienie przez dostawcę warunków użytkownika.

Przyszły USS Fort Worth zostanie przyjęty do służby w trakcie uroczystości planowanej na 22 września bieżącego roku. Dołączy do USS Freedom oraz trimarana USS Independence.

Bazując na doświadczeniach z prób i eksploatacji tej pierwszej jednostki (zobacz: POGO wzywa do skasowania LCS, US Navy broni USS Freedom), już na etapie budowy wprowadzono szereg zmian konstrukcyjnych. Najważniejszą była modernizacja kadłuba, który został nieco wydłużony (ze 115 do 115,3 m), przy jednoczesnym zmniejszeniu zanurzenia (z 3,9 do 3,7 m), co spowodowało nieznaczne zwiększenie prędkości maksymalnej oraz ograniczenie zużycia paliwa. Producent twierdzi, że aż o 10%.

Obecnie w różnych stadiach budowy, w stoczni Marinette Marine znajdują się kolejne cztery bliźniaczej jednostki. Z kolei konkurencyjna Austal USA prowadzi prace przy 5 fregatach, z których przyszła USS Coronado została zwodowana w styczniu bieżącego roku (zobacz: Wodowanie Coronado). Docelowo US Navy zamierza kupić 55 okrętów klasy LCS. Podobnie jak fregaty europejskie, są one wielozadaniowe, w tym mogą zostać wyspecjalizowane - dzięki modułowym systemom uzbrojenia - do działań ZOP czy przeciwminowych na płytkich akwenach. Ich budowa jest odzwierciedleniem zmiany doktryny morskiej USA, od panowania na morzach otwartych, ku zwiększeniu nacisku na działania przybrzeżne. Jest to związane z przeniesieniem punktu ciężkości działań z Atlantyku i Oceanu Spokojnego, gdzie w czasach Zimnej Wojny US Navy miała zwalczać okręty sowieckie, w rejon Bliskiego i Dalekiego Wschodu, a konkretnie Iranu, Chin i Korei Północnej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.