Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trałowce dotarły

Marynarka wojenna, 26 czerwca 2012

Przedstawiciele US Navy poinformowali wczoraj, że 23 czerwca w rejon Zatoki Perskiej dotarły cztery trałowce typu Avenger. Wszystkie transportowano na pokładzie jednego statku-doku.

Transportowanie mniejszych okrętów bojowych na duże odległości za pomocą statków półzanurzalnych jest normą w większości państw. Przyczyną jest chęć zmniejszenia ich zużycia lub niewystarczające przystosowanie jednostek przeznaczonych do działań na wodach szelfowych do pokonywania otwartych akwenów. Jednoczesne przewożenie aż czterech okrętów należy jednak do wyjątków / Zdjęcie: US Navy

Mimo, że ostatnia informacja zawiera lakoniczne stwierdzenie, że trałowce dotarły w rejon odpowiedzialności V Floty, wiadomo, że portem docelowy i bazą amerykańskich jednostek jest Bahrajn. Wiadomo również, że dołączą one do czterech bliźniaczych okrętów, które już operują z rejonie Zatoki Perskiej.

Operacja jest odpowiedzią na potencjalne zagrożenie przerwaniem morskiego transportu ropy naftowej przez Iran, w tym zaminowanie szlaków handlowych. Politycy z Teheranu deklarowali, że zrobią to w przypadku ataków na ich instalacje atomowe. W związku z tym Amerykanie zdecydowali się na wysłanie do Bahrajnu 8 z 14 posiadanych okrętów walki przeciwminowej (zobacz: Więcej trałowców nad Zatoką, 2012-03-16). Ujawniono, że ich załogi będą wymieniane przez grupy oficerów i marynarzy transportowanych bezpośrednio z macierzystej bazy w San Diego.

Pierwsze 4 trałowce trafiały do Bahrajnu także na pokładach statków półzanurzalnych, jednak dopiero teraz zdecydowano się na wykorzystanie jednego tylko nosiciela - M/V Tern, pływającego pod holenderską banderą. Statek ten był już kilkukrotnie wykorzystywany przez US Navy, m.in. w 2003 do jednoczesnego transportu 12 poduszkowców desantowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.