Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Druga tura testów INS Vikramaditya

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 lipca 2012

Indyjski lotniskowiec INS Vikramaditya rozpoczął drugą turę testów morskich. Będą one przebiegać na wodach Morza Barentsa.

Początkowo modernizacja okrętu miała kosztować niecałe 950 mln USD. Jednak, m.in. z powodu przeciągających się prac, ostateczna kwota sięgnęła 2,3 mld USD / Zdjęcie: Siewmasz

Modernizowany w rosyjskiej stoczni marynarki wojennej Siewmasz w Siewerodwińsku okręt to ex-rosyjski krążownik lotniczy Admirał Gorszkow. Zgodnie z porozumieniem zawartym 20 stycznia 2004, Rosjanie przekazali Indiom lotniskowiec za darmo. New Delhi zobowiązało się jednak w umowie do pokrycia wszystkich kosztów związanych z remontem oraz modernizacją techniczną jednostki.

Specjalnie na potrzeby indyjskiej Marynarki Wojennej zmodyfikowany został pokład lotniczy i rampa startowa okrętu. Poprawiono też funkcjonowanie systemu STOBAR (Short Take Off But Arrested Recovery). Dzięki temu sprawniej będzie przebiegał start i lądowanie myśliwców pokładowych MiG-29K/KUB, wdrożonych do służby przed kilkoma miesiącami (Wszystkie MiG-29K w służbie, 2012-05-18) właśnie z myślą o INS Vikramaditya. Lotniskowiec został także wyposażony, m.in. w nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej, nawigacji oraz komunikacji.

Prowadzone przez Rosjan prace ulegały w przeszłości kilkukrotnym opóźnieniom. Za ich symboliczne zakończenie uznaje się pierwsze wyjście okrętu z portu. Wydarzenie to odbyło się niewiele ponad miesiąc temu (INS Vikramaditya wyszedł z portu, 2012-06-08).

W czasie drugiej tury testów sprawdzone zostanie funkcjonowanie podstawowych systemów okrętu, odpowiedzialnych m.in. za napęd, łączność i nawigację. Na pokładzie jednostki, obok pracowników stoczni w Siewierodwińsku i personelu technicznego Floty Północnej, znajdują się również oficerowie Marynarki Wojennej Indii. Ich obecność jest elementem szkolenia przyszłej załogi INS Vikramaditya. Cały proces trwa już od roku (Szkolenie załogi Vikramaditya, 2011-04-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra