Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wszystkie MiG-29K w służbie

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 18 maja 2012

Cała eskadra indyjskich myśliwców pokładowych MiG-29K została przyjęta oficjalnie do służby w lotnictwie marynarki wojennej, ponad 2 lata po dostawach pierwszych egzemplarzy.

Jeden z indyjskich MiG-29KUB, jeszcze w czasie testów na pokładzie rosyjskiego lotniskowca (TAWKR, ciężkiego krążownika lotniskowcowego) Admirał Kuzniecow. Samoloty, w porównaniu do starszych wersji popularnych dwudziestek dziewiątek są większe (ich masa wzrosła o 30%), mają również silniki RD-33MK o zwiększonym ciągu, możliwość atakowania celów powierzchniowych oraz zmodernizowaną elektronikę, w tym radar Żuk-ME z anteną szczelinową ze skanowaniem mechanicznym. Resurs nowych samolotów został wydłużony 2-krotnie, a koszt godziny lotu zredukowano aż o 2,5 raza / Zdjęcie: MiG

Indie w 2004, za 650 mln USD, zamówiły 16 pokładowych myśliwców MiG-29K/KUB dla lotniskowca INS Vikramaditya (ex-Admirał Gorszkow). W 2010 zawarto dodatkowy kontrakt, dotyczący kolejnych 29 samolotów (zobacz: MiGi-29K dla Indii za 1,2 mld USD).

Oficjalne wejście do służby samolotów pierwszej transzy dostaw dotyczy jednak tylko 15 maszyn. 16. myśliwiec w wersji szkolno-bojowej, rozbił się bowiem w czerwcu ubiegłego roku pod Achtubińskiem, grzebiąc we wraku obu pilotów (zobacz: Katastrofa MiG-29KUB). Obie strony nie ujawniły wyników śledztwa w tej sprawie. Można jednak przypuszczać, że przyczyną był błąd pilota lub mechaników. Indie nie wstrzymały bowiem procesu wdrażania pokładowych MiG-29K do służby, a przedstawiciele lotnictwa marynarki wojennej zapewniają o swojej satysfakcji z dotychczasowych doświadczeń w użytkowaniu tych samolotów.

Pierwsze loty z pokładu lotniskowca INS Vikramaditya obędą się prawdopodobnie w 2013. Okręt ma bowiem zostać przekazany odbiorcy w grudniu bieżącego roku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.