Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USAF z nowym pociskiem

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 10 sierpnia 2012

Amerykańskie wojska lotnicze poinformowały o końcowych testach pocisku samosterującego AGM-158B JASSM-ER. Ma on już niebawem wejść w wyposażenie, m.in. bombowców strategicznych B-1 Lancer.

AGM-158 JASSM to pocisk samosterujący napędzany silnikiem Teledyne CAE J402, wyposażony w rozkładane w locie małe skrzydła. Trafia w cel z dokładnością do 2,5 m. Może atakować obiekty stacjonarne i mobilne. Głowica bojowa o dużej przebijalności WDU-42/B zawiera 450 kg ładunku wybuchowego. Cena jednego pocisku szacowana jest na 700 tys. USD / Zdjęcie: USAF

Z pozoru JASSM-ER niczym nie różni się od swojego poprzednika. W odróżnieniu od pocisku starszej generacji dysponuje jednak zdecydowanie wydajniejszym system napędowym i zwiększoną pojemnością zbiornika paliwa. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom konstrukcyjnym, pocisk zachował więc dotychczasowe właściwości stealth i siłę rażenia, przy jednoczesnym zwiększeniu jego zasięgu. Obecnie JASSM-ER jest w stanie eliminować wrogie cele z odległości ponad 800 km (w przypadku starszej generacji zasięg wynosił do 360 km).

Podobnie jak zwykły JASSM, nowy pocisk naprowadzany jest na cel z wykorzystaniem systemu inercyjno-satelitarnego, a w końcowej fazie wykorzystuje głowicę termowizyjną. Jak podkreśla jego producent, koncern Lockheed Martin, pocisk jest w stanie operować w warunkach częściowego lub całkowitego zagłuszenia sygnału GPS.

Podstawowym nosicielem JASSM (a w przyszłości także i JASSM-ER) są bombowce strategiczne B-1, zabierające na pokład do 24 pocisków tego typu (B-1B z 24 JASSM, 2010-09-12). Poza Lancerami pociski zostały zintegrowane z B-2, B-52, F-16 USAF, a także samolotami kilku sojuszników Waszyngtonu, w tym z F/A-18A/B australijskich wojsk lotniczych (RAAF). W ostatnich tygodniach odbył się także zakończony sukcesem test myśliwca F-15E (Udana integracja F-15E z JASSM, 2012-07-31).

Próbę JASSM-ER zaplanowano na 30 sierpnia br. Za jego przeprowadzenie odpowiedzialny będzie 337th Test and Evaluation Squadron z bazy wojsk lotniczych Byess (Teksas). Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze pociski nowej generacji zostaną wprowadzone w wyposażenie USAF już w 2013.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.