Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Okręt US Navy zderzył się z tankowcem

Marynarka wojenna, 12 sierpnia 2012

W cieśninie Ormuz amerykański niszczyciel USS Porter z systemem obrony antyrakietowej Aegis zderzył się z dużym japońskim tankowcem M/V Otowasan. Nikt nie został ranny.

Zdjęcie: US Navy - Jonathan Sunderman

Do incydentu doszło dziś około 1:00 czasu lokalnego (wczoraj o 22:00 GMT) niedaleko wejścia do Zatoki Perskiej. Amerykański niszczyciel rakietowy USS Porter (DDG 78) klasy Arleigh Burke zderzył się z dużym tankowcem (VLCC) japońskim M/V Otowasan, pływającym pod banderą panamską. Według komunikatu dowództwa V Floty, niszczyciel nie uległ poważnym uszkodzeniom. Zdjęcia udostępnione przez US Navy wskazują jednak na znaczne zniszczenia prawej burty okrętu.

Nie wiadomo, jaki jest zakres uszkodzeń tankowca. Wiadomo, że nikt nie został ranny w wyniku zderzenia.

M/V Otowasan jest około 40 razy większy niż amerykański niszczyciel. Pływa z prędkością dwa razy mniejszą od niego. USS Porter jest wyposażony w bardzo wyrafinowany system radiolokacyjny, podczas gdy tankowiec dysponuje jedynie standardowymi urządzeniami nawigacyjnymi.

3 lata temu USS Hartford, atomowy okręt podwodny bazujący w Groton, zderzył się w cieśninie Ormuz z okrętem desantowym USS New Orlean z bazą w San Diego (USS Hartford do remontu, 2009-03-22, Zderzenie okrętu podwodnego USS Hartford z okrętem desantowym, 2009-03-20). Przebity został wówczas zbiornik paliwa USS New Orlean, a kiosk okrętu podwodnego został wyrwany z okuć. 15 marynarzy z USS Hartford odniosło obrażenia. Zderzenie spowodowało straty związane z uszkodzeniami USS New Orlean na poziomie 2,3 mln USD, oraz naprawą USS Hartford, wycenioną na 102,6 mln USD. Zwolniono wówczas ze służby dowódcę okrętu podwodnego, a kilku jego marynarzy ukarano.

16 lipca na wodach południowej części Zatoki Perskiej, ok. 8 km od portu Jebel Ali, o 14:00 czasu lokalnego, marynarze z USNS Rappahannock ostrzelali łódź z indyjskimi rybakami (Śmierć indyjskiego rybaka, 2012-07-17). W wyniku ostrzału zginął jeden indyjski rybak, a trzech innych zostało rannych. Amerykański okręt nie zatrzymał się, by udzielić im pomocy. Popłynął wprost do Jebel Ali.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.