Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy wietnamski OP

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 16 sierpnia 2012

W bieżącym miesiącu w stoczni Admirałtiejskije Wierfi w St. Petersburgu zostanie zwodowany pierwszy z 6 zamówionych przez Wietnam okrętów podwodnych proj.636 Warszawianka.

Na zdjęciu należący do Iranu nieco starszy konstrukcyjnie okręt podwodny proj. 877EKM. Budowane w Rosji jednostki będą pierwszymi OP w marynarce wojennej Wietnamu / Zdjęcie: US Navy

Rzecznik Stoczni Admiralskiej powiedział agencji RIA Novosti, że uroczystość wodowania zaplanowano na 28 sierpnia dodając, wodowanie odbędzie się zgodnie z harmonogramem. Następnie okręt rozpocznie testy morskie. Przed końcem 2012 pierwsza jednostka o numerze stoczniowym 01338 będzie przekazana wietnamskiemu gestorowi.

W grudniu 2009 podczas wizyty premiera Nguyen Tan Dung w Moskwie, dowódca marynarki wojennej wiceadmirał Nguyen Van Hiey i dyrektor FGUP Rosoboronexport Anatolij Isajkin podpisali kontrakt na zakup 6 okrętów podwodnych typu Warszawianka za kwotę ok 2 mld USD (Wietnam kupił 6 okrętów podwodnych, 2009-12-16). Okręty mają być dostarczone do 2016.

Budowane w stoczni Admiralskiej jednostki będą jednymi z najnowocześniejszych w wietnamskiej marynarce wojennej. Zdecydowana większość pozostałych pochodzi jeszcze z czasów ZSRS. Dopiero w ostatnich latach, głównie z powodu coraz większej dominacji ChRL na Morzu Południowochińskim, władze Wietnamu zostały zmuszone do zainicjowania programu modernizacyjnego.

W 2006 zakupiono w Rosji dwie fregaty projektu 1166.1, typu Gepard (Drugi Gepard w Wietnamie, 2011-08-22). W styczniu 2012 wcielono do służby - przy wsparciu rosyjskich inżynierów - pierwszy wietnamski okręt patrolowy, zbudowany na bazie rosyjskich projektów 1041.2 Swietliak i PS-500 i (Pierwszy wietnamski okręt, 2012-01-18). Pod koniec 2011 w mediach pojawiły się również informacje, że Wietnam prowadzi rozmowy w sprawie zakupu okrętów w Holandii (Sigmy dla Wietnamu?, 2011-11-12).

Próby dywersyfikacji dostaw nie zmienią jednak faktu, że Moskwa pozostaje największym dostawcą uzbrojenia. Będzie wspierała m.in. stworzenie bazy dla okrętów podwodnych i wybuduje dla nich stocznię remontową, a także udzieli pożyczki na zakup jednostek ratowniczych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.