Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brazylijski przetarg zawieszony

Lotnictwo wojskowe, 16 sierpnia 2012

Brazylijski minister obrony poinformował o zawieszeniu programu zakupu 36 samolotów wielozadaniowych dla wojsk lotniczych (FAB). Powodem są ograniczenia finansowe.

Zamrożenie procesu zakupu nowych samolotów wielozadaniowych spowoduje, że zmodernizowane F-5M wydłużą okres swojej służby jako podstawowy myśliwiec brazylijskich wojsk lotniczych / Zdjęcie: FAB

Minister Celso Amorim w wywiadzie dla The Wall Street Journal powiedział, że rząd ze względów finansowych jest zmuszony zawiesić program zakupu nowoczesnych myśliwców wielozadaniowych. Minister unikał odpowiedzi, do kiedy. Podkreślił jedynie, że projekt nie został skasowany. Na razie wolałbym nie podawać daty ewentualnego rozstrzygnięcia, zakończył szef resortu.

Przypomnijmy, że brazylijski przetarg trwa od kilku lat, bez ostatecznych rozstrzygnięć. W ubiegłym miesiącu dowództwo wojsk lotniczych Brazylii poprosiło oferentów w przetargu na 36 myśliwców wielozadaniowych - Dassault Aviation z Rafale, Boeinga z F/A-18E/F Super Hornetem i Saaba z Gripenem - o odnowienie ofert, wydłużając termin ich składania do 31 grudnia bieżącego roku. Było to już czwarte działanie tego typu (Brazylijski przetarg przesunięty, 2012-07-08).

W brazylijskiej mediach od dłuższego czasu pojawiały się również informacje, że dowództwo wojsk lotniczych rozważa zakup kilkunastu używanych myśliwców m. in. Mirage 2000-9 ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pierwszej generacji JAS-39A/B Gripen, starszych egzemplarzy F/A-18 z zapasów mobilizacyjnych USAF, a nawet izraelskich Kfir C-10 (odmian francuskich Mirage 5).

Rozwiązanie takie jest jednak mało prawdopodobne. Jedynie dwie pierwsze konstrukcje można uważać jednocześnie za względnie nowoczesne i w niewielkim stopniu wyeksploatowane. Zakup jakiegokolwiek używanego myśliwca wykluczałby także transfer technologii i rozpoczęcie produkcji samolotów wielozadaniowych w Brazylii. tymczasem wojska lotnicze tego kraju nie są zmuszone do natychmiastowych zakupów. Finalizowany jest bowiem proces remontów i modernizacji zdecydowanej większości samolotów bojowych tego państwa, od szturmowych AMX, przez morskie A-4, po podstawowe myśliwce FAB, czyli F-5 (Modernizacja brazylijskich AMX, 2012-01-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.